S blokovým čistěním začínají právě dnes. „Vždy začínáme po Táborských setkáních, abychom měli dostatečný počet dopravních značek," objasňuje termín šéf údržby silnic TS Zdeněk Vrtiška.

Jako první přijde na řadu Sídliště nad Lužnicí. I to má svou logiku, tentokrát se váže k datu v kalendáři. „Na tomto sídlišti neroste tolik stromů, jako na Pražském, se kterým tedy počkáme, aby co nejvíc stromů již bylo opadaných. Pražské Sídliště tak uklidíme jako poslední," dodává Zdeněk Vrtiška s tím, že prvně jmenované sídliště má zase nejvíce aut, bývá tedy komplikovanější.

Blokové čištění mají technické služby naplánováno až do konce října. Každou ulici sedm dní před termínem nechají osadit dopravními značkami, které v ten den zakážou stání v době od šesti ráno do 18 večer. Celkem ale uklidí jen 60 ulic, dvě náměstí, pět parkovišť a jeden dvůr.

„Jen na jaře uklízíme přes 90 procent města, na podzim jen vybraná místa, která jsou nejšpinavější. V dalších částech tedy neprovádíme blokové, ale jen běžné čištění," vysvětlil šéf úklidu.

Ohlídají za vás

S blokovým úklidem je dvakrát ročně spojen i zákaz parkování v ulicích, které se zrovna budou zametat. Každoročně spousty řidičů nesleduje značení a pak si pro auto musí na odstavné parkoviště na Horkách, kam ho převezla odtahová služba.

Podle majitele firmy Martina Opavy vyjíždějí nejčastěji právě na Sídliště nad Lužnicí, zatímco například do ulic Maredova Vrchu nemusí vůbec. Zapomnětlivost přitom není levná: vyjde na 1600 korun.

Sledovat postup úklidu a tudíž i ušetřit peníze, může pomoci nová služba, kterou Tábor zavedl letos na jaře. Táborští jako třetí v republice a první na jihu Čech se mohou na zákaz parkování nechat upozornit přes SMS do mobilního telefonu nebo emailovou zprávou do počítače. A to s dostatečným předstihem, který si každý zvolí.

Služba vznikla z iniciativy dvou studentů z Uherskohradišťska, kteří založili a provozují portál Čištění ulic. Ten přihlášeného majitele auta upozorní, kdy přeparkovat.

„O této možnosti nevím, ale já si to snadno ohlídám. Každý den brzy ráno odjíždím do práce a než se vrátím, je hotovo. Ještě mi auto nikdy neodtáhli," říká čtyřicetiletý Milan Kulhavý z Hanojské ulice ze Sídliště nad Lužnicí.