Filmaře Romana Cintla a Ivana Kloce k natáčení podle jejich slov inspirovaly zvláštní okolnosti doby koronavirové v druhém největším jihočeském městě. „Ačkoliv nikdo nevěděl, co bude a jak se bude situace vyvíjet, všichni zvedli hlavu a začali se opatřením přizpůsobovat. Kdo mohl, pomáhal a každý se snažil udělat maximum, včetně města, které z našeho pohledu reagovalo velmi rychle a účinně,“ naznačil hlavní námět Roman Cintl.

POZADÍ PANDEMIE

Snímek tvoří ve svém volném čase s pomocí širokého okruhu přátel. „Projekt vzniká hlavně ze zábavy, s dobrými úmysly a láskou k rodnému městu Táboru,“ dodal Roman Cintl. Hlavní role hrají táborské osobnosti i obyčejní lidé napříč obory. „Viděli jsme, jak restaurace zavírají a otevírají okénka, oděvní firmy šijí roušky, fotbalisté dezinfikují nákupní koše, ale neznali jsme pozadí toho všeho, a to má ukázat náš dokument,“ upřesnil Ivan Kloc.

V časosběrném snímku tak líčí osobní pohled na celou situaci například táborský starosta Štěpán Pavlík, provozovatelé ujgurské restaurace Rafkat a Rizajdin Muchammetovi, majitelka oděvní firmy Petra Plemlová, trenér boxu David Kubíček, ředitel Táborského festivalu vína Jiří Blafka, ředitel hotelu Palcát Jiří Jeníček, fotbalista Zbyněk Musiol či hokejový trenér Štěpán Kadilák. „Nechceme odhalovat všechny vystupující osoby ve filmu naráz, prozradíme je postupně na sociální síti,“ uvedl Roman Cintl s tím, že nebudou chybět ani zástupci první linie jako hasiči, lékaři a další.

NÁZEV JE METAFOROU

Účelem dokumentu je podle tvůrců zachování obrazu tohoto krizového období pro budoucí generace. „Aby se vědělo, jak to v našem městě vypadalo v této zvláštní době. Velký Šanc jsou středověké hradby, které Tábor bránily před nájezdy nepřátel. Název je tedy metaforou, kdy se těmito hradbami stali sami občané a společně se bránili proti viru, který zasáhl celý svět,“ přiblížil.

PREMIÉRA V LÉTĚ

První záběry pořídili už na konci března a stále dotáčí další svědectví. „Chceme divákovi nabídnout více než řadu rozhovorů, ale i zajímavý střih a vizuální podobu, proto stále doplňujeme záběry, sbíráme materiály a postupně skládáme mozaiku,“ dodal závěrem.

Velký Šanc bude mít premiéru v druhé polovině srpna, pokud se vše mladým tvůrcům podaří podle plánu, lidé jej uvidí v táborském kině Svět.