Pokud se chcete na vlastní kůži setkat s pravěkými tvory, dotknout se jich a užít si autentickou atmosféru druhohor, lze tak učinit do 3. dubna na parkovišti v Soběslavské ulici. Zde vyrostlo dočasné stanoviště deseti dinosaurů a jejich ošetřovatelů.

Jak za organizační tým přiblížila Kristýna Alešová, v naší republice neexistuje žádný podobný projekt takového rozsahu. Diváci si v prostorách stanu představujícího jurský svět mohou doslova osahat deset různých druhů „strašných ještěrů“.

Kreativní akce Jaro a Velikonoce.
VIDEO: Kulturní dům nabídl veletrh kreativního tvoření a nápadů

Největší odezvu mají u malých návštěvníků mláďata dinosaurů. To potvrdila i pětiletá Anna Krejčí, která na zážitek ze show jen tak nezapomene. „Nejvíc se mi líbil T-Rex, ale toho jsem se fakt bála,“ usmívala se dívka. „Největší radost jsem měla z mláďátka, které se jmenovalo jako já, Anička,“ zhodnotila po dvouhodinovém představení.

Mláďata i giganti

Podle Kristýny Alešové, která je lékařský antropolog, jde o interaktivní přednášku na téma život dinosaurů. „Je koncipována pro děti a doplněna replikami fosilií ve skutečných velikostech a dále také animatronickými dinosaury různých velikostí, od mláďat až po šesti nebo sedmimetrové exempláře, které ovládá jeden až dva operátoři,“ vysvětlila.

Diváci tak nabývají dojmu, že se setkávají se skutečně živým tvorem, který se pohybuje v prostoru a reaguje na podněty. „Děti mají možnost pomoci nám nakrmit třeba tyranosaura rexe, nebo se nechat očichat stegosaurem, pohladit si  ankylosaura,“ zmínila Alešová.

Vypálené tři hektary pole a lesa u Kovanína na Prachaticku.
Požáry v přírodě na jihu Čech pokračují. Hasiči varují před pálením trávy

Nechybí setkání tváří v tvář se spoustou dalších druhů, lze si prohlédnout také kopie fosilií, podle kterých paleontologové zrekonstruovali detailní podobu vyhynulých tvorů. Mimo to se dozví spoustu informací o jejich životě.

K realizaci je dotlačil covid

V minulosti pořádali přednášky v mateřských a základních školách. „Byl o ně velký zájem, a tak jsme si začali pohrávat s myšlenkou, že by bylo fajn zpřístupnit tento projekt širší veřejnosti,“ popsala dále.

Paradoxně vše urychlila situace okolo koronaviru, protože v březnu 2020 došlo k uzavření vzdělávacích institucí. „Na toto období navázaly prázdniny, a tak jsme se rozhodli pro další krok, který rozšířil pole naší působnosti,“ vysvětlila s tím, že tak postupně vzniklo ve vybraných městech přírodní divadlo. „Hráli jsme v parcích a třeba i pod mobilním zastřešením.  Akce se tak může konat za každého počasí,“ popsala Alešová.

Miluje nadšení dětí i dospělých. „Sledovat nadšení diváků při odhalování faktů o těchto fascinujících tvorech, jakými dinosauři bezesporu byli, je úchvatné. A sdílet ho s mými dětmi také,“ konstatovala.

Od bitvy u Sudoměře uplynulo 602 let. Znovu se rozhořela na stejném místě 26. března 2022.
VIDEO: U Sudoměře opět válčili husité. Stejně jako před 602 lety

Díky neuvěřitelně precizní práci tvůrců animatronických dinosaurů mají realizátoři představení možnost na tvářích obecenstva vykouzlit úsměv či údiv. „Navíc jim můžeme dát třeba i impuls pro sběr dalších informací a stát se tak expertem na nějakou oblast vědění, to je obohacení i pro mě,“ řekla.

To, že dětem pomáhají rozvíjet, vzdělávat a přináší jim do života nadšení pro nějakou činnost, to je naplňuje pocitem, že dělají něco dobrého a smysluplného. „Tak můžu říct, že mě moje práce baví a naplňuje,“ zhodnotila Alešová.

Během jihočeské tour navštíví města jako Soběslav, Jindřichův Hradec, Třeboň a České Budějovice. „Hledáme také prostory v Kaplici a v plánu jsou i Prachatice,“ uvedla závěrem.