Táborského kurátora Jiřího Lutovského dnes dopoledne kontaktoval první propuštěný vězeň. Odhaduje, že brány věznic by mohlo v souvislosti s prezidentskou amnestií opustit 150 až 200 lidí z Táborska.

„Je to pouze můj odhad, přesné číslo nám nikdo neřekl. Neznamená to ani, že právě tolik propuštěných vyhledá naše služby, protože nepůjde o závažné trestné činy. Ti lidé tak mají zázemí doma, a nebudou proto muset vyhledávat u nás sociální výpomoc," tipuje Jiří Lutovský, který dnes  odbavil prvního klienta. Přišel si vyřídit okamžitou finanční pomoc, na kterou mají propuštění vězni nárok a kterou vyplácí úřad práce. Jak nám  potvrdila Jana Háková ze soběslavského odboru sociálních věcí, tady na prvního amnestovaného ale teprve čekají.

Od úřadu práce mohou získat až tisíc korun. „Získat je může na základě vyjádření kurátora, který s vězni pracuje," upozorňuje ředitel Úřadu práce v Táboře Pavel Kaczor. Na přiznání dávky má ale vliv suma peněz, s jakou se vězeň z výkonu trestu vrací.
Na sociálním odboru pomohou i s dalším začleněním do společnosti. „Pomůžeme například i s bydlením, což by nyní v případě většího přísunu lidí mohlo být složitější," připouští Lutovský. Nabídnout může noclehárnu nebo komerční ubytovny. S úhradou nákladů opět vypomáhá úřad práce.

Vracejí se ve špatné době

Z hlediska trhu práce se trestanci nevracejí do příznivé doby. Začátek roku je každoročně ve znamení přísunu nových nezaměstnaných a ten letošní rok není výjimkou.

„Přišla jsem se zaregistrovat už ve středu, ale to tu bylo tolik lidí, že jsem to vzdala. Dnes jsem přišla brzy ráno, a přestože jsem patnáctá, čekám tu přes hodinu," řekla nám včera prodavačka středního věku, která se včera na úřad přišla nově zaregistrovat. „Leden je tradičně komplikovaný, neboť řadě lidí končí pracovní poměr a navíc skončily sezonní práce. Klienti si ale chodí i pro státní dávky sociální podpory, jakým je třeba příspěvek na bydlení," zdůvodňuje fronty ředitel ÚP Pavel Kaczor.

Čas řemesel

Doba, ale ani táborský region nejsou příznivé pro hromadné propouštění vězňů. „S prací na Táborsku je to dlouhodobě špatné, Tábor má například nadprůměrnou míru nezaměstnanosti. A když má někdo navíc stigma výkonu trestu, zaměstnavatel dává přednost jinému uchazeči," míní Kaczor.
Přesto by zcela bez šancí nemuseli být. Pracovní trh dlouhodobě hladoví po vyučených řemeslnících. Jak ředitel úřadu práce říká, zedník, tesař a další podobná řemesla se v nabídkách zaměstnavatelů stále objevují.

„Myslím, že tito řemeslníci se o práci bát nemusejí, protože vyučených ubývá, takže nějaké uplatnění by mohli najít," dodává Pavel Kaczor.
Mezi propuštěnými vězni se nejčastěji objeví drobní zloději a neplatiči alimentů nebo lidé, kteří se vyhnuli odpykání trestu veřejných prací.