Pravidelné čtení dětem rozvíjí jejich znalosti, jazyk, paměť, představivost, rozšiřuje slovní zásobu, vytváří v nich emoce a navíc je učí i přemýšlet.

Do celorepublikové akce Týden čtení dětem se zapojila škola v Chýnově a nepřímo také táborská knihovna. V obou institucích program naplánovali až do 7. června.

V chýnovské škole navíc týden předčítání spojí s Nocí s Andersenem. „Máme v plánu, že se odpoledne po vyučování sejdeme s dětmi ve škole a společně navštívíme Chýnovskou jeskyni, která se stane centrem veškerého dění. Nebude chybět ani práce s knihou, samozřejmě hravou formou," nastínila za organizátory Hana Kášková z chýnovské základní školy. Předpokládá, že se do akce zapojí kolem padesáti dětí.

Poznamenala, že cestou z jeskyně do školy se žáci vydají stezkou za knížkou a po trase budou plnit předem připravené úkoly. Večer pak bude pokračovat čtením.

Naprosto odlišný program mají v plánu v táborské knihovně. Jak uvedla Dana Denišová, vedoucí dětského oddělení, s dětmi, školami i rodiči spolupracují během celého roku, například v rámci projektu Škola naruby, který je zaměřen na čtení dětem v rodině.

„Jde o to, že rodiče čtou dětem knihy před spaním a jejich ratolesti je pak za to oznámkují. Výsledky si píší do deníčku a kromě konkrétního ohodnocení také uvedou, jakou knížku jim rodiče četli," vysvětlila podstatu projektu Dana Denišová.

V pátek také knihovna bude pasovat prvňáčky na čtenáře. Jde o školáčky ze ZŠ Mikuláše z Husi a církevní školy Orbis Pictus, kteří se seznamovali s knihovnou a povídali si v ní se spisovatelem, nakladatelem a ilustrátorem. Zjistili, jak vlastně kniha vzniká a co to obnáší.

„Za to dostanou publikaci, kterou nelze koupit v obchodě a jmenuje se Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka," shrnula Dana Denišová s tím, že odmění celkem 53 dětí.

Proč dětem číst

• podporuje rozvoj dítěte
• posiluje jeho sebevědomí
• formuje čtecí a písemné návyky
• ulehčuje učení a pomáhá dosáhnout úspěchů ve škole
• zabraňuje vzniku závislosti na televizi a počítači
• vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem