Dva případy odhozených novorozeňat na Táborsku, z nichž pouze jedno jako zázrakem přežilo, znovu otevřely diskuzi o babyboxu v Táboře. Poprvé se o něm v Táboře jednalo loni na jaře, ale dohoda nepadla. Zakladatel babyboxů se po necelých dvou letech vrací a nyní se mu v Táboře nabízejí dokonce dvěmísta pro umístění schránky: jedno od nemocnice, druhé od záchranky.

Ředitel nemocnice Ivo Houška oživení kontaktu s Hessem potvrdil, nicméně jedním dechem dodal: „Trváme na tom, že babybox musí mít všechny atesty pro provozování,“ zdůraznil.
Hess sice nad tím trochu kroutí hlavou, ale je fakt, že někteří lékaři se bojí selhání techniky a následného přehřátí či podchlazení dítěte. Box totiž nemá certifikaci jako zdravotnický prostředek.

„Osobně se proto domnívám, že dohoda s nemocnicí nedopadne, neboť si nejsem jist, zda je pan ředitel o potřebnosti babyboxů úplně přesvědčený,“ předpokládá Hess. Sám zařízení charakterizuje jako velmi sofistikovaný přístroj s řadou signalizačních senzorů napojených na stálou zdravotnickou službu.

O podporu se prýmůže plně opřít hlavně u vicehejtmanky Ivany Stráské a také táborského starosty Jiřího Fišera. A nakonec i u ředitele jihočeské záchranky Marka Slabého, k němuž mu otevřela Stráská dveře.
„Sešli jsme se a vznikla vize, že by babybox mohl být v přízemní budově pohotovosti před nemocnicí. Padli jsme si hned do noty,“ adresuje ke Slbabému. A pro jakou verzi by se rozhodl, kdyby souhlas přišel z obou stran? „To je zatím předčasná otázka,“ odpověděl šalamounsky.
Vyhřívané boxy poskytuje zařízení zdarma, to si pak musí zajistit připojení a následnou obsluhu. Samotná výroba jednoho vyjde na 250 tisíc. Hradí ji dárci.

Babyboxy:V republice jich funguje 46, cíl Hese je 70. V Jihočeském kraji je mají nemocnicev Písku, J. Hradci a Strakonicích. Cílem je získat Tábor, České Budějovice a Český Krumlov. Hess by rád, aby se Tábor zařadil do seznamu již na jaře.

Diskutujte a hlasujte: jaký je váš názor na babyboxy? Pomohou zachránit nechtěné dětí? Měl by ho mít i Tábor?