Peníze. Téma, které sužuje sociální oblast už dlouho, nemohlo chybět ani na druhém ročníku výročního kongresu poskytovatelů sociálních služeb. Dvoudenní jednání v hotelu Palcát pokračuje dnes pěti odbornými worshopy.

„Oproti letošku chce ministerstvo poslat na sociální péči o 800 milionů korun méně. Přitom už letošní objem krajům nestačil. „Šest miliard korun je dobrý začátek, ale je to samozřejmě nedostatečné. Jen pro Jihočeský kraj to bude znamenat propad o padesát až sedmdesát milionů korun,“ upozornila náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská.
Poskytovatelé i zřizovatelé sociálních služeb tedy opět varují, že nenajdou–li se peníze z jiných zdrojů, dojde ke zhoršení kvality a dostupnosti služeb v sociální sféře.

„Dopad pocítí všichni. Budeme se muset rozhodovat, co je nezbytné a co naopak budeme muset oželet. Nejhůř na tom budou zákonitě terénní a poradenské služby. Jejich rušení by přitom bylo krokem zpátky,“ říká Stráská.
I přesto, že se bude bojovat o každou korunu, v Bechyni se už na příští rok počítá se zahájením výstavby nového domova pro seniory. Stráská také dodala, že v přímém ohrožení nejsou zatím žádné sociální organizace.

Dalším ze zásadních témat, které hýbaly kongresem, byl plánovaný převod dotačního řízení na kraje a včlenění dotací do rozpočtového určení daní (RUD), tedy do vlastních příjmů krajů. Zatímco kraje by tento krok přivítaly, Sdružení měst a obcí ČR a Asociace poskytovatelů sociálních služeb volají po jeho odložení.

„Poskytovatelé volají především o transparentnosti kritérií při rozdělování peněz. Obavy plynou především z případného střetu zájmů, kdy kraj, který je v řadě případů zřizovatelem, by se stal zároveň i poskytovatelem dotace,“ shrnul prezident asociace Jiří Horecký.
Kongresu poskytovatelů sociálních služeb se účastní okolo šesti set lidí. Jejich cílem je předávat si zkušenosti a nacházet společná řešení v obtížné situaci v tomto odvětví. Konference se koná při příležitosti Týdne sociálních služeb, který se letos nese pod heslem Kvalita – dostupnost – důstojnost.