Z Táborska se zapojí Gymnázium Pierra de Coubertina a soběslavské gymnázium.

„Aby třiadvacet let po revoluci vedli v kraji školství komunisté, mi přijde jako nehoráznost. Je to krok, který vede zpátky k totalitě," konstatoval Miroslav Vytlačil z rady studentů Gymnázia Soběslav, která na škole zorganizovala petici a dnešní stávku.

Protest začne druhou vyučovací hodinu. „Studenti, kteří se budou chtít zapojit do stávky, odejdou z hodiny do studovny. Tady pro ně přichystala studentská rada program. Začneme ho písní od Karla Kryla. Vysvětlíme všem, jaké by měla paní Baborová jako krajská radní pravomoci a co by to pro nás znamenalo. Znovu představíme petici, aby spolužáci věděli, co podepisují," vysvětlil Miroslav Vytlačil.

Petice 120 podpisů

Pod petici už nasbírali 120 popisů od spolužáků z osmi ročníků. Miroslav Vytlačil se netají ani tím, že se při sbírání podpisů setkávají i s negativními ohlasy. Těch je ale prý jen minimum.

„Když budu mluvit za sebe a ne za ostatní, tak nechápu, jak pan Zimola mohl takto sestavit koalici a nedal přednost demokratickým stranám. Nesouhlasím ani s paní Baborovou, která to podle mne již na začátku vzala za špatný konec. Četl jsem její vyjádření, která má uvedená na stránkách a s její koncepcí prostě nesouhlasím," shrnul Miroslav Vytlačil.

Stávku oznámili studenti řediteli gymnázia Petru Lintnerovi v úterý. „Studentská rada mi vše ohlásila. Výuka bude normálně probíhat a je pouze na studentech, kolik se jich zapojí," uvedl Lintner.

Ani táborští gymnazisté nenechají situaci bez odezvy. Tady jen za minulý pátek nashromáždili celkem 350 podpisů od studentů starších patnácti let.

„Zdálo se nám, že se o protestech, které začaly v Českých Budějovicích, u nás málo ví. Proto jsme vytiskli petici a za jediný den se s ní snažili obejít co nejvíce tříd. Žádali jsme studenty, kteří jsou ochotni nás podpořit, aby se na arch podepsali," uvedla Lenka Potěšilová, studentka 6. A, která akci iniciovala se svými spolužáky.

Její třída se také dnes připojí ke stávce, která je naplánovaná na druhou vyučovací hodinu. „My budeme mít zrovna chemii a pan učitel nás podpořil, což znamená, že se nebudeme učit, ale budeme si o tomto problému povídat," naznačila Lenka Potěšilová.

Rozhodne pedagog

Své ano ke stávce řekl i ředitel táborského gymnázia Miroslav Vácha. „V tuto chvíli ještě nevíme, kolik tříd se do stávky zapojí. Já jsem ji sice povolil, ale konečné rozhodnutí je na pedagozích. Buď si hodinu, v níž se nebude učit, nahradí, nebo nenahradí, a nebo studentům stávkovat vůbec neumožní," nastínil včera tři varianty podoby stávkové hodiny. Studenti při akci budou společně diskutovat o aktuálním dění.

Podle iniciátorů petice má stávka směřovat k tomu, aby hejtman Jiří Zimola podal návrh na odvolání komunistické radní, která se má starat o školství. „Mně osobně se nelíbí její program, kdy prohlašuje, že chce podporovat učiliště a technické školy a ne víceletá gymnázia," vyjádřila se Lenka Potěšilová. Ivaně Duchoňové ze čtvrtého ročníku gymnázia, která do petice také připojila svůj podpis, nejvíce vadí, že by mohlo dojít k omezování peněz do škol.

Gymnazisté se iniciativu snažili pomocí sociálních sítí rozšířit do dalších škol, například na obchodní akademii či průmyslovku. Tento způsob se však příliš nezdařil. Několik námi oslovených studentů o petici sice vědělo, ale neměli možnost se k ní připojit.

Lucie Janečková, Kateřina Krejčová