Pořadatelky Michaela Oubramová Radová a Martina Šimonová  připravily v pořadí 10. veletrh tvoření a kreativních nápadů Kreativ Soběslav. Kulturním domem Národ již během prvního dne třídenní přehlídky rukodělných výrobků a pomůcek pro vlastnoruční výrobu prošly stovky lidí. Michaela Oubramová Radová tipuje, že účastníky podzimního Kreativu budou počítat na tisíce, zatímco na první před pěti lety dorazilo asi osm set lidí. Jubilejní díl okořenily bohatším programem, kdy se na pódiu střídaly modelky předváděly práci návrhářek oděvů i šperků. Lidé mohli nakupovat zboží od šedesátky prodejců.

„Přijeli k nám z celé České republiky, ale jsou mezi nimi i prodejci se zázemím v zahraničí. To je pro nás čest, kdyby nás v začátcích nepodrželi, Kreativ bychom s Martinou nemohly udělat," oceňuje podporu a vytrvalost výrobců Michaela Oubramová Radová. Pořadatelky se snaží, aby v nabídce vystavovatelů převažovala výroba z domácích dílen, „importované" zboží tolerují jen jako doplňkový sortiment. Do první kategorie patří šperky, které byly k vidění při módní přehlídce a jsou dílem výtvarnice Markéty Herzové z Bechyně. Dnes a zítra veletrh pokračuje a jeho součástí zůstávají i workshopy pro děti. Vyfouknout skleněnou figurku se včera pokoušel například Lukáš Kuchař z Kloužovic. 

Ačkoli zboží láká především dívky a ženy, mužů v sále rozhodně nebylo málo. Například Jan Horký z Bechyně už nesl plnou tašku. "Jezdíme sem s manželkou docela často, ona doma pořád něco plete a vyšívá, tak je tady ve svém živlu. No a já platím a nosím tašky,"  směje se senior a ukazuje různobarevná chlupatá klubíčka, z nichž budou svetry pro vnučky. Také Petr Podlaha dělal hlavně doprovod. "Manželka tady má nějaké povinnosti, takže já hlídám děti. Myslím si, že jako chlap si tu těžko něco najdu," tipoval před průzkumem kulturního domu. Potíže najít si to pravé, rozhodně neměla Jaroslava Svačilová z Tábora. "Nevím, co dřív, je tu plno krásných a potřebných věcí. Často vyrábím dekorativní věnce, takže jsem si nakoupila spousty věcí na zdobení. Taky jsem pořídila nějaké menší vánoční dárky pro rodiče a kamarádky, ale to neprozradím," nechala si mladá žena svoje tajemství. 

V pátek se Národ otevře v 10 hodin ukázkou tvorby Bambulky El Popo, Lucie Dvořáková se bude prezentovat knihami, na děti čekají soutěže, vystoupí taneční soubor Ráček. A také si budete moci ve 14.30 hodin namíchat svůj vlastní parfén. V sobotu si nenechte ujít v 10.30 hodin módní přehlídku, po níž následuje přehlídka šperků a ve 14 hodin vás přehlídka Život je ples zavede do 30. až 70. let. Kreativ končí vždy v 18 hodin.