Volila jsem tak, aby to bylo dobře, pravila nejstarší občanka Sedlečka u Soběslavě krátce poté, co vložila obálku do urny. Co je ale dobře, zůstává otázkou. Loňské řádné volby rozdělily místní na dva nesmiřitelné tábory. Jedni chválí starostu, druzí mluví o machinacích, nesrovnalostech a dokonce o zastrašování.

Nové volby do zastupitelstva obce se konají kvůli rezignaci jednoho z jeho členů a všech jeho náhradníků. Nezávislí se na spravování obce odmítají podílet.

„Nelíbí se nám určité praktiky, které tady provádí současný starosta,“ řekl pro Deník odstoupivší člen zastupitelstva a kandidát za SNK Sedlečka František Přívozník. Netransparentnost v rozpočtu, nemožnost komunikace, diktatura, teror. Taková slova použil při vysvětlování, proč jeho sdružení odstoupilo. „Řada lidí z naší kandidátky už měla vymlácená okénka u aut. V době před volbami to přešlo v napadání a vyhrožování. 30. června byl napaden jeden z našich členů a bylo mu vyhrožováno dokonce fyzickou likvidací. Řešila to i policie, ale velmi laxně. Kam se mám obrátit? Na ministerstvo vnitra? Na předsedu vlády? Mám jim napsat, že sto kilometrů za Prahou je obec, kde se politické opozici vyhrožuje smrtí?,“ ptá se Přívozník.

Zlou krev ale dělá podle mínění jiných občanů právě Přívozník a jeho lidé. „Starosta se stará o všechno. Každý ho chválí. Máme opravené silnice, čističku máme, v obci je čisto, pořádek. Vždycky se ale najde pár lidí, kteří neradi vidí, když se mu v obci daří,“ reagovala předsedkyně volební komise Jitka Koblásová.

Právě složení a rozdělení funkcí volební komise bylo před třemi týdny trnem v oku Sdružení nezávislých kandidátů. „Byl jsem na ustavující schůzi volební komise a nesouhlasil jsem se způsobem hlasování. Zavolal jsem kvůli tomu policii. Když jsem pak přišel k autu, měl jsem vytlučené okénko,“ vzpomíná na události uplynulých týdnů Jiří Novák ze Zvěrotic, kterého nezávislí do komise delegovali. Také on hovoří o machinacích i teroru. „V obci se točí pětatřicet milionů korun na protipovodňová opatření, při tom se vyasfaltovaly všechny obecní cesty, aby měl starosta a jeho příznivci dobrý přístup ke svým pozemkům. Starosta také skoupil všechny pozemky, na kterých se dá v obci stavět. A ten teror, jaký se tu před volbami zavedl, to nemá obdoby,“ dodal.

Další si ale práci starosty pochvalují. Sám se dokonce občas přičiní, aby to v Sedlečku nějak vypadalo. „Nebýt našeho starosty, nebyly by tu opravené silnice, neměli bychom čističku. Vždyť on sám tady i uklízí. Kdo jinej by tohle dělal,“ podivuje se Oldřich Formánek. Po splnění své občanské povinnosti se vydal na panáka do nově otevřené hospody z druhé strany obecního úřadu. Na zdraví si připil i s nejstarší občankou Sedlečka čtyřiadevadesátiletou Anežkou Kozlovou, která nevynechá žádné volby. „Chodím vždycky. Volila jsem tak, jak by to mělo být,“ řekla Deníku.

Starosta Vlastimil Bočánek si myslí, že za vším je závist a chuť podrážet nohy těm, kteří se snaží něco pro obec udělat. „Všechno má ale svoje hranice. Protistrana vůbec nekomunikuje, automaticky vždy všechno shodila ze stolu a teď, když odstoupili, není plné zastupitelstvo a my nemůžeme schvalovat nic nového. A teror? Jen se zeptejte třeba lidí v komisi, kdo komu vyhrožuje. My máme všechny papíry v pořádku, nemáme se čeho bát. Už jsme tady pár kontrol měli a žádná nic nenašla.“

Žádné pochybení neshledala, alespoň v průběhu samotných voleb, které skončily v sobotu ve dvaadvacet hodin, ani Alena Karvánková z odboru legislativy a vnitřních věcí Krajského úřadu Jihočeského kraje. „Všechno bylo v pořádku,“ potvrdila Deníku. Hospodařením obce se však zabývá policie. Na státní zastupitelství došlo anonymní oznámení krátce poté, co MF DNES upozornila na záhadné finanční toky do sedlečské obecní pokladny, provázanost Bočánka s podivnými firmami a na spekulativní skupování stavebních pozemků v obci jeho rodinou.

Loni v říjnu přišlo k volbám v Sedlečku 83,17 procenta voličů. Vedoucí ODS získala 253 hlasů, opoziční SNK 124. Nové volby však žádnou změnu nepřinesou. Přestože dostala místní ODS 72,97 procenta hlasů a od řádných voleb si polepšila o 5,86 procenta, složení zastupitelstva zůstane stejné: čtyři křesla pro pro ODS, jedno pro Sdružení nezávislých kandidátů Sedlečka. Patová situace se tedy může kdykoli opakovat. Volební účast klesla oproti říjnovým volbám 2010 na 81,19 procenta.

Podle starosty Bočánka nové volby jen potvrdily, že místní občané chtějí jít cestou, kterou vedení obce nastartovalo. "Teď bude záležet na tom, jestli opozice bude chtít fungovat, nebo jen dělat naschvály. Nám jde o to, abychom jeli dál, takže se rozhodně nebudeme bránit nějaké dohodě," ubezpečil v neděli Vlastimil Bočánek.

Vyjádření k výsledku voleb kandidáta za SNK Sedlečko Františka Přívozníka se Deníku získat nepodařilo. Už v jejich průběhu však ujistil, že pokud se komunikace s ODS zlepší, v zastupitelstvu setrvá.