Začátek roku je v chráněné dílně Diakonie ČCE – střediska Rolnička velké očekávní. Dostanou nové stroje na opracování dřeva. Za splněným snem stojí Siemens Fond pomoci.

Chráněná dílna Rolničky je v provozu od roku 1995, soustředí se na výrobu keramiky, vitráží, textilu, ze dřeva a včelího vosku. K žádaným výrobkům patří třeba krasohledy, dřevěné truhlíky na bylinky a samozřejmě typická keramika.

„Stávající vybavení dřevodílny je již hodně zastaralé a nevyhovující. S ohledem na těžkosti s financováním samotného provozu chráněné dílny je téměř nemožné bez pomoci dárců investovat do obnovy či rozvoje,“ sdělila vedoucí chráněné dílny Barbora Růžičková.
Pochopení našla Rolnička u Siemens Fondu pomoci, jehož cílem je podpora charitativních projektů na pomoc těm, kteří se ne vlastní vinou dostali do obtížné životní situace a nemohou si pomoci sami. Proto Siemens Fond pomoci každý měsíc vybírá jednu až čtyři organizace, mezi které pravidelně rozděluje částku 100 tisíc korun.

Své štěstí v grantovém řízení zkusila i Rolnička. Předložila projekt zaměřený na výměnu nejdůležitějších strojů určených především na opracování dřeva. V konkurenci dvaadvaceti projektů Rolnička uspěla a jako jedna ze dvou organizací získala finanční příspěvek ve výši padesát tisíc korun.
„Naše zaměstnance vedeme k tomu, aby se na výrobě podíleli co nejvíce sami s minimálními zásahy mistrů, a aby byli samostatnější. K tomu potřebujeme kvalitní a bezpečné stroje. I když vyrábíme výrobky především ručně vyřezávané, na přípravu polotovarů je třeba užít techniku. Proto máme z podpory opravdu velkou radost, “ dodala Barbora Růžičková.

Nové stroje umožní pracovat bezpečněji, přesněji, rychleji, což Rolničce otevře nové možnosti výroby produktů náročnějších na přípravu. Tím se následně otevírá i možnost zaměstnat více lidí s postižením.

V letošním roce se tak na trh dostane novinka chráněné dřevodílny Rolničky, a sice dekorativní ručně malovaný ptáček na zavěšení, suvenýry ze dřeva pro akce Rožmberského roku, či další husitské meče a pavézy.
K dnešnímu dni je v chráněné dílně zaměstnáno 18 osob s mentálním a kombinovaným postižením i středním a těžkým. Její provoz je financován z dotace úřadu práce, tržeb za výrobky, darů a projektů.