Na květnové schůzce občanů se zástupci města bylo ve školní jídelně nabito a emoce často tekly proudem. Tentokrát dorazily jen dvě desítky obyvatel a atmosféra byla klidnější, možná i díky přítomnosti moderátorky Evy Kadlčákové.

Jestliže někdo čekal zásadní posun v otázce řešení problému soužití s havrany, opouštěl besedu zklamaný. Po boku místostarostky Tábora Kateřiny Bláhové a zástupců odboru životního prostředí Jana Fišera a Jiřího Rozuma tentokrát usedly i vyslankyně Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Zuzana Rybáková a Jitka Pillerová. Právě chybějící razítko hygieny bylo na první debatě zmiňováno jako zásadní blok k řešení problému. Jak ale obě ženy potvrdily, také jim svazuje ruce legislativa.

Ve stejném duchu hovořil i vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Tábor Jan Fišer. „Jsme nadále v patové situaci. Pokud se nezmění legislativa, máme svázané ruce. Jde přitom o legislativu evropskou, ne tu naši,“ zdůraznil.

Hlavní ingrediencí druhé „havraní besedy“ se stala zpráva o plnění bodů, které před zástupce města postavilo květnová první setkání.

Možnost nalomit legislativní ledy tehdy skýtala myšlenka na vytvoření studie o vlivu havraního křiku na psychiku a duševní zdraví člověka. Podle vyjádření místostarostky Kateřiny Bláhové je ovšem oslovené instituce těžko uchopitelná a složitá na zpracování. „Navíc je třeba podotknout, že taková studie není pro legislativu určující, ale pouze doporučující,“ doplnil informaci Jan Fišer. Město přesto bude dál hledat někoho, kdo se vypracování studie ujme.

Hluk havranů ruší po celý den obyvatele Pražského Sídliště, ale také výuku na ZŠ Zborovská. Na první besedě na to upozornila jedna ze žákyň školy. Ani v tomto směru se ovšem příliš možností zmírnit problém nenabízí. Jistou pomoc by mohly přinést ultrazvukové plašiče, které se chystá město nakoupit. „Jejich funkčnost budeme teprve testovat. Pokud se osvědčí, pomůže to v tom, aby havrani neobsazovali stromy v těsné blízkosti školy,“ podotkl Jan Fišer.
Jiné úkony prozatím provést nelze; škola nedávno prošla rekonstrukcí a případná rekuperace by byla hodně nákladnou a obtížnou záležitostí.

Na přetřes přišel stejně jako v květnu také úklid na sídlišti, kde početná kolonie havranů vykonává své. Podle některých hlasů jsou úklidové práce jednou za čtrnáct dní nedostatečné, radnice se proto zavázala k jejich důslednější kontrole.
Situace trápí také majitele aut, kteří nemohou využívat parkoviště pod stromy, na kterých ptáci hnízdí. V úvahu přichází varianta přesunout parkovací stání na druhou stranu blíže ke škole, v tu chvíli by ale v ulici oslabila bezpečnost dětí.

Z besedy vyplynula také výzva, aby občané oslovili své poslance v českých i evropských institucích, a stejně tak učinilo i město; v tom případě by se o této otázce začalo více hovořit a hledat možná řešení.