V pátek 2.listopadu večer se konal charitativní koncert pro rodinu Kamila Beneše. Osmadvacetiletý voják společně s Martinem Marcinem a Patrikem Štěpánkem zahynul 5. srpna při sebevražedném útoku na východě Afganistánu. Na dvě stě lidí navštívilo večer věnovaný jeho vzpomínce a podpořilo tak jeho rodinu.

Zástupci města Planá nad Lužnicí se v srpnu účastnili jeho pohřbu v Hluboké nad Vltavou. „Nápad na uspořádání koncertu pro jeho rodinu vznikl asi tam, bydlel u nás na Strkově v jedné z nově postavených bytovek, má tu spoustu kamarádů a známých,“ vysvětlil František Doubek, kulturní referent města.

Na koncertě bylo také sedm míst zadáno pro rodinu. „Počítali jsme s tím, že přijdou rodiče a manželka, máme pro ně připravené květiny. U vstupu byla připravena kasička a výtěžek po spočítaní město zaokrouhlí,“ vysvětlil. Peníze hodlají předat osobně. Aby přišlo, co nejvíce lidí, udělali a vyvěsili plakáty. Roznesli jsme je, některé si vzali i jeho kolegové z táborských kasáren,“ dodal. Všichni tři vojáci totiž sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře.

Na koncertu vystoupili talentovaní studenti ze skupiny Music Stars ZUŠ Sezimovo Ústí pod vedením Ivany Zelenkové. Mediálně známější hvězdou večera byl potom zpěvák Petr Kolář. Úvodního slova se chopil starosta Jiří Šimánek a všechny srdečně přivítal. „Koncert jsme věnovali památce Kamila Beneše, který tragicky zahynul na vojenské misi v Afganistánu. Výtěžek z koncertu bude věnován jeho rodině, chtěl bych samozřejmě mezi námi přivítat Kamilovu manželku a jeho rodiče i další příbuzné, vítám vás tu všechny. Nebudu dlouho mluvit, chtěl bych vám všem tady dole popřát dobrou náladu a tam nahoru vzkázat: Kamile, nezapomínáme! Děkuji,“ ukončil rozechvělým hlasem svou řeč.

KDO BYL KAMIL BENEŠ
Narodil se 17. ledna 1990 v Českých Budějovicích, kde také v roce 2011 dokončil studium VOŠ, SPŠ automobilní a technické. Dětství prožil v Hluboké nad Vltavou v hájence, kde se s ním také rodina i veřejnost naposledy rozloučili 16. srpna. Byl nejmladší ze čtyř sourozenců, jako malý v kostele ministroval. Podle slov kamarádů byl na škole výborným atletem a vynikal zejména v běhu, odmala se věnoval fotbalu v místním klubu. Vyučil se truhlářem v Lišově a po odchodu z armády si chtěl otevřít vlastní dílnu. K armádě se dal v říjnu 2013, kdy absolvoval výcvik ve Vyškově. Potom sloužil u 2. mechanizované roty 42. mechanizovaného praporu v Táboře, kde byl služebně zařazen na funkci střelce. Na zahraniční misi se hlásil několikrát, vyhověno mu bylo až tou osudnou. V dubnu 2018 odjel jako starší střelec do východního Afganistánu. Tragicky zahynul 5. srpna na následky zranění, která utrpěl při útoku sebevražedného atentátníka nedaleko spojenecké základny Bagram. Posmrtně byl ministrem obrany povýšen do hodnosti štábního praporčíka a vyznamenán Křížem obrany státu. Prezident Miloš Zeman mu udělil 28. října in memoriam medaili Za hrdinství. Po osmadvacetiletém Kamilu Benešovi zůstala doma manželka a malý syn.

Lenka Pospíšilová