Takový plán má protivínská firma DTBW Senior, která si podala ruku s radnicí. Jednatel firmy Libor Kulíř ve středu na ministerstvo podal žádost o dotaci na výstavbu.

„Vše se bude tedy odvíjet od získání dotace. V březnu se dozvíme, zda jsme prošli a pak bychom vypsali otevřené výběrové řízení na dodavatele. Předpokládáme, že stavět bychom začali k prvnímu červenci a hotovo by bylo do konce května příštího roku,“ naznačil sled připravované stavby domu s 24 nájemními byty. Za menší o rozloze 35 čtverečních metrů by zájemce řádově platil kolem tří tisíc měsíčně, za větší, které budou čtyři a mají výměru 50 metrů, o tisíc korun víc. Dle rozpočtu firmy vychází dům na 20 milionů.

Stavět budou na pozemku, jehož prodej jim už odsouhlasili zastupitelé. Stejné využití louky si dokonce připravovalo i město. Aby na ní mohl podobný dům stát, změnili již územní plán. V prosinci, jen pár dní po schválení změny se jim ale ozval soukromý investor, a radnice si s ním plácla. Přibližně dva tisíce čtverečních metrů půdy mu prodala za zhruba dva miliony.

„Takových potřeb je tady celá řada a proč je nezajistit se soukromým investorem. Bude spolupracovat s naším domem s pečovatelskou službou, například i při výběru nájemníků,“ říká starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek s tím, že zájemců o tento typ bydlení mají dost.

Spolupráci se soukromou firmou postavili na určitých podmínkách. Pokud například investor nesplní termín dokončení stavby, pozemek městu zase vrátí. Na dům také město získalo předkupní právo, to pro případ, že by majitele domu chtěl před uplynutím povinných dvaceti let měnit charakter využití objektu.

Prostor ve Strkovské ulici je podle starosty pro podobnou stavbu ideální. V sousedství je obchod, součástí stavby má být navíc kavárna a v ulici je také zastávka městského autobusu. Ten to má do centra Plané zhruba půl kilometru.

Objekt bude mít přízemí a jedno patro, aby nepřevyšoval rodinné domy v okolí. Město vlastní další dva domy s pečovatelskou službou s celkem 40 byty. Jeden stojí na břehu Lužnice, druhý u protějšího rybníka.