Po rekonstrukci jedné z budov v areálu mateřské školy za více než půl milionu korun se včera otevřely brány nového Domu dětí a mládeže ve Veselí nad Lužnicí. Útočiště ve volném čase tu najde okolo 340 dětí.
„Od roku 1971, kdy začal dům dětí ve Veselí fungovat, už mění své místo potřetí. Z Mezimostí, kde fungoval po boku sboru dobrovolných hasičů, se stěhuje po sedmnácti letech,“ uvedl místostarosta města Václav Matějů.
Ačkoli je zřizovatelem DDM kraj, rekonstrukci zaplatilo město z vlastního rozpočtu za přispění veselské soukromé firmy. „Budova byla dispozičně upravena pro potřeby volnočasových aktivit. Kompletně se předělalo sociální zařízení, nové jsou i rozvody vody, odpadů a elektroinstalace,“ zhodnotil Matějů.
Nejdůležitější místností je bezesporu nová útulná herna. Tady mohou děti důstojně trávit svůj volný čas, který mají mezi školou a začátkem nějakého kroužku. Mohou sem ale přijít i jindy. „Určitě to bude lepší, než když budou na sídlišti z nudy porážet popelnice. Chceme se zaměřit hlavně na spontánnost,“ míní ředitelka zařízení Zdena Opatrná. Pod dozorem dospělé osoby tu mohou hrát stolní fotbal, různé hry, nebo si kreslit.
Dětem z Mezimostí, které to mají do nové budovy od včerejška dál, vychází zařízení vstříc. „Část aktivit jsme ponechali na škole v Mezimostí, aby děti nemusely docházet až sem,“ vysvětlila Opatrná.
Nejdelší tradicí i nejlepšími výsledky se může pochlubit kroužek leteckých modelářů. „Funguje tu od založení. Tři roky nazpátek se dokonce jedno z našich dětí umístilo na prvním místě na mistrovství republiky,“ pochlubila se ředitelka. Dobrou úroveň mají i jazykové kroužky, výtvarné rukodělné činnosti nebo keramika. „Díky tomu, že se přestěhovaly do jiného místa uprostřed roku, máme šanci na zkušební provoz. Podle ohlasů dětí i rodičů bychom od nového školního roku vytvořili nabídku přímo podle poptávky,“ naznačila Opatrná.