Nejkratší měsíc v roce, a přinesl více než desetiprocentní nezaměstnanost. Přesně 10,07 procenta. V rámci kraje Táborsko obsadilo druhé nejhorší místo, hned za Českým Krumlovem.

„Na počátku měsíce tomu ale nic nenasvědčovalo. Dokonce v první dnech se zaregistrovalo méně lidí, než bývá obvyklé, do dvou set padesáti,“ zpětně rekapituluje analytička táborského úřadu práce Dagmar Kulvaitová.

Ani po prvním týdnu nedošlo k žádnému většímu propouštění. Podle analytičky se přišlo zaregistrovat od jednoho zaměstnavatele maximálně pět lidí. I když docházeli pouze jednotlivci, na úřadě práce se jich nově zaevidovalo 627, což je o 345 uchazečů méně než v předcházejícím měsíci. Z celkového počtu 5587 evidovaných osob jich táborský úřad vede 4291 a pobočka v Soběslavi 1296.

Na rozdíl od minulého měsíce se nezměnil počet volných míst. Těch úřad práce nabízí opět stále jen 189. Na jedno volné místo tak připadá 29,6 uchazeče.
V dohledné době řady nezaměstnaných chce opustit Pavel Hynek z Dobronic u Chýnova. Před více než půl rokem dojížděl do skladu v Táboře, ale při náboru zaměstnavatel neodhadl počet pracovních míst a zjistil, že má více lidí než práce, tak začal propouštět.

„Místa nejsou, tak zkusím živnostenský list,“ uvedl včera při vstupu do dveří úřadu, kam si šel pro informace.

Vidinu nižší nezaměstnanosti představují pro následující dny a měsíce kromě veřejně prospěšných prací i práce sezonní. „V některých obcích na začátku tohoto měsíce veřejně prospěšné práce již začaly, jinde teprve začnou. Nejvíce, a to 16 lidí, jich zaměstná obec Jistebnice. S blížící se sezonou se nám, předpokládám, sníží i počet třinácti nabízených volných míst kuchařů,“ uvedla Kulvaitová.

To zájemci o místa zedníků, pomocných a nekvalifikovaných dělníků, by na úřadě nepochodili. K dispozici není žádné volné místo.

Pavlína Macelová