Nejedna kaplička na Táborsku by mohla ještě v tomto roce prokouknout, dostat novou střechu nebo novou fasádu. Právě na tyto stavby se z obecních peněz nedostává. Investici spolkne vždy něco ještě důležitějšího. Proto hned několik vesnic potěšil vyhlášený grantový program Obnova drobné sakrální architektury v krajině.

Díky této nabídce se do oprav hodlají pustit i v Řepči.
„Místní kaplička na návsi potřebuje vyměnit vrata, která mají již téměř shnilý rám,“ zdůvodnil starosta Jiří Vozábal. Nehodlá vynechat ani program na podporu rekonstrukce a oprav požárních nádrží. „Nádrž ze 70. let minulého století už potřebuje vyčistit, opravit betony a udělat terénní úpravy kolem,“ dodává Vozábal. Chtějí se pustit i do výstavby nového chodníku v délce zhruba 100 metrů. Zároveň mají požádáno o peníze na obnovu místních komunikací. To vyjde na částku kolem půl milionu. Řepečtí počítají s vlastní investicí ve výši zhruba 300 tisíc.

Nový kabát kapličce díky vyhlášenému dotačnímu titulu chtějí dát i v Chotěmicích. „Potřebuje novou fasádu i střechu, protože do ní zatékalo,“ zdůvodnil žádost na opravu s rozpočtem 270 tisíc korun odeslanou před koncem února starosta Milan Brus. Až do podzimu musí počkat s další žádostí. V obci očekávají vyhlášení grantů, z nichž by rádi získali prostředky na novou půlkilometrovou silnici včetně kanalizace.

Plány začínají spřádat i v Libějicích. „Podle informací, které mám, by se na jih Čech měly dostat finanční prostředky ve stejném objemu jako minulý rok,“ kalkuluje starosta obce František Drtina. Jestli uspějí s žádostí o dotaci, opraví po malých částech místní komunikace v celkové délce zhruba 100 metrů. Navíc hodlají vylepšit zázemí pro dětské a sportovní hřiště a postavit krytý dřevěný přístřešek pergolového typu.

„Podle předběžných odhadů by stavba se šindelovou střechou nebo střechou z tašek měla vyjít zhruba na sto tisíc korun,“ upřesnil starosta. Ať již jejich plány vyjdou či nikoli, jedno je jisté. Jaro uvítají hlavně pořádným jarním úklidem.

V Rodné už mají čerstvě potvrzenou dotaci na územní plán. „Před námi je závěrečné připomínkové řízení, které, když nikdo nevznese námitku, vejde v platnost,“ uvedl starosta Milan Stejskal. Od dotací se odvíjí i vše ostatní. Oprava sociálního zařízení u společenského sálu se uskuteční v případě, že vyjde dotace z Programu na obnovu venkova. „Rádi bychom ještě zkusili získat peníze na čerpací stanici ve vodojemu a příjezdovou komunikaci k novostavbám,“ má jasné představy starosta.

Ani na druhé straně Táborska nezahálejí. V Zálší jsou v plném proudu přípravy na obnovu návesních rybníků v celkové částce kolem 3 milionů. I s ní by měla pomoci přislíbená dotace. Projekt už je hotový. Podle něj se vytěžený sediment bude aplikovat na určené zemědělské pozemky tak, aby se zabránilo devastaci prostředí. Přesný harmonogram prací určí firma, která vyhrála výběrové řízení.
„Rybníky jsou zanesené a neberou vodu, kterou by pojmout měly a zavlažují tak bohužel okolní domy,“ zdůvodnil starosta Josef Frejlach a dodal, že na Blatech bojují s vlhkem ze všech stran.

Opravu si zaslouží i kaplička na návsi, kam zatéká špatnou střechou. Vyměnit je nutné i krov a udělat sanační omítku. Proto ani v Zálší nenechali nově vyhlášený grantový program na obnovu sakrálních staveb bez povšimnutí.

PAVLÍNA MACELOVÁ