Necelá padesátka odpůrců hlubinného úložiště se sešla v sobotu na makovské návsi u sakury, kterou zde zasadili při obdobné akci loni.
Akci připravilo sdružení Zachovalý kraj ve spolupráci s obcemi dotčenými případnou stavbou.

Vadí jim, že i přes opakovaná ujištění ministrů a ředitelů Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) zůstává lokalita Magdaléna stále na seznamu míst vytipovaných pro úložiště.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého jaderného paliva, má vzniknout do roku 2065. SÚRAO vybírá z devíti lokalit, jednou je Magdaléna na Jistebnicku.

Marie Šittové ze sdružení Zachovalý kraj vadí neprůhlednost výběrového řízení i to, že se k němu obce a jejich obyvatelé nemohli vyjádřit. „Pocházím z Makova a velmi si cením toho, že zde není téměř žádný průmysl. Stavba by zcela jistě zničila ráz krajiny. O jejích rizicích a bezpečnosti ani nemluvě,“ uvedla.

Makovští letos pojali Den proti úložišti odlehčenější formou, a u sakury si uspořádaly „jadrný“ piknik. Po seznámení se s požadavky Platformy proti jadernému úložišti došlo i na vědomostní soutěž pro dospělé a dětskou soutěž v kreslení stromů křídou na chodník. Po společném opékání buřtů v ohni spálili figurínu Urany symbolizující rizika jádra a vydali se na pěší pochod do nedalekého Padařova, kde je čekalo promítání filmu Síla změny.

Na protestní akci dorazila vyjádřit svůj nesouhlas i místní rodačka Hana Fořtová. „Mám obavy z toho, že by se tu se stavbou zvýšil provoz a také by došlo ke znečištění prostředí, třeba spodních vod. Jednou tu přece budou žít i naše vnoučata, tak musíme přemýšlet, co jim tu chceme zanechat,“ uvedla. Podobně to vidí i Marie Šittová. „Je třeba si uvědomit, že plánované lokality nejsou jenom nějaká místa na mapě, ale krajina, v níž žijí lidé,“ dodala.

V Deštné se lidé sešli při protestu proti vybudování úložiště jaderného odpadu.
V Deštné pochodovali proti úložišti

Na své straně mají občané z vybraných lokalit Callu – Sdružení pro záchranu prostředí. Její zástupce Edvard Sequens přijel na Jistebnicko odpůrce úložiště podpořit. Calla se dlouhodobě se SÚRAO soudí kvůli utajování informací. Přestože tato státní instituce již v minulosti dva soudní spory o neposkytování informací s Callou prohrála, nyní podstupuje další. „Správa úložišť se zjevně bojí obhajoby výsledků své práce. Namísto aby dala poctivě na stůl všechny studie, podle kterých hodlá změnit budoucnost tisíců lidí, radši informace skrývá, případně selektuje. Takto si ale ztracený kredit ve vybraných lokalitách zpátky nezíská,“ nešetřil Edvard Sequens kritikou.

Situace vadí také jistebnickému starostovi Vladimíru Maškovi, jenž neskrývá své obavy z možného budoucího vývoje. „Stávající vládní garnitura se snaží prosazovat čím dál tím víc věcí silou. Přitom stavba jako taková je na místní poměry až příliš megalomanská. Jsem rád, že to místní občané uvědomují a nepolevují v protestech,“ uzavřel starosta.