Na konci Tábora směrem na Košín projíždí městská dvacítka a jednadvacítka čtvrtí Náchod. Silnice z centra tuto lokalitu podélně přeřízla a rozdělila na dvě poloviny. Zhruba uprostřed stojí první zastávka a na úplném konci v polích najdete konečnou dvacítky. Náchod býval v minulosti samostatnou obcí, která vznikla ve 13. století a dříve přatřila k hradu Příběnice.
„Naše zastávka je srdeční záležitostí hlavně pro děti. Z pole totiž v zimě vždycky nafoukají závěje sněhu a děcka se pak v nich pěkně vyřádí,“ směje se Michal Černý, rodák z Náchoda.
Zastávku využívají i obyvatelé nedalekého Hejlova a dokonce i lidé ze tří kilometrů vzdálených Nasavrk. Tímto způsobem městská propojuje s Táborem i tyto dvě vesnice. Michal Slabý chodí pěšky na Náchod točnu často. Z Hejlova je to jen přes kilometr, takže když nestihne čtyřikrát denně MHD nebo dvakrát za den dálkovou linku, ke konečné se rád projde. „Já bych bydlení neměnil. V Hejlově jsou všehovšudy asi tři baráčky, takže je tam klid a přitom máme k městu blízko. Chodím pěšky i z centra, když jdu ze zábavy. Domů to trvá tak hodinu, tahle zastávka přijde vhod,“ řekl Slabý, vysokoškolák z pražské ČVUT.
Na letiště a zpět
Milovníkům kolečkových bruslí se přímo nabízí projetí trasy z letiště Všechov přes Svrabov, Hejlov až k Náchodu točně a zpět. Nemusíte mít strach. Pojedete sice po silnici, ale pouze výjimečně se o ní budete muset dělit.
Náchodští drží pěkně pospolu. Mají možnost si popovídat třeba před Koloniálem u Vacků nebo na sportovním hřišti, kde se občas sejdou, aby si protáhli kosti při fotbalovém utkání. Michal Černý vzpomíná, jak hrávali fotbal třeba proti Náchodu sídlišti. „Ale nejraději mám tradiční mikulášskou pro děti, kterou tady každý rok držíme. Pak jsme také pořádali maškarní bály,“ chlubí se pyšně Černý. Obyvatelé v Náchodě se nudit vůbec nemusí. Hlavně v létě mají široké kulturní vyžití u hráze Malého Jordánu, kam si Náchodští mohou dojít každý víkend za koncertem do kempu.
V plánu je dokonce i stavba nového dětského hřiště u Malého Jordánu. K tomu ale může dojít až po odbahnění nádrže Jordán. Od roku 1999 se této části města Tábora hluboce ulevilo. Do té doby totiž museli snášet hluk dopravy projíždějící přímo pod okny domů. Nyní už si ale zvykli na relativní klid díky obchvatu, který byl uveden do provozu před dvanácti lety.
Na první pohled klidná zastávka ale jaksi klame tělem. Ráno a odpoledne sem jezdí plné autobusy a městskou dopravu tu využívají hlavně důchodci a děti. Aut už tu sice tolik nejezdí, ovšem problematické pro motoristy se zdá spíš udržení předepsané padesátky. Silnice vedoucí Náchodem je krásně rovná a nejednoho řidiče tak svádí k nebezpečným rychlostem.
LEGENDA
Když se v roce 1860 provdala Rozálie Prokopová, zvaná „Holá“ (prapotomek husitského vojevůdce Ondřeje Prokopa, zvaného „Holý“), ze Stoklasné Lhoty za náchodského sedláka Pecháčka, začal se někdy v raních mlhách na polích mezi Náchodem a Hejlovem zjevovat Jan Žižka na koni, vzhůru nohama. Tam, kde se to stalo, prý pole přineslo „obrovskou hojnost žita a ovsa“.
Zdroj: wikipedia