„Od mladí mě bavilo pěstovat stromky ze semen, začínal jsem s tújemi. Když mi přerůstaly, začal jsem je dávat ven na pole, další sazenice jehličnanů jsem dokoupil a dnes mám větší hospodářství,“ popisuje rozvoj záliby.
Po pěti letech konečně borovice černé dorostly do správné velikosti a mají přes 150 centimetrů. Na svůj den D tu ale čekají i další druhy jako jedle bělokorá, kavkazská, smrk pichlavý stříbrný a douglaska tisolistá. „Ty ještě musí povyrůst,“ dodává.
DOKONALÝ STROM NENÍ
Vánoční strom si lidé mohou nejen vybrat, ale i sami pilkou uříznout. „Je to příjemná procházka, která se protáhne i na hodinu. Dokonalý strom neexistuje, je to všechno na přírodě,“ směje se Petr Holec.
Dva symboly Vánoc si spokojeně odnesla rodina Prchlíkova. „Vyhovuje nám výška. Vybral si i děda z Tábora. Bydlíme nedaleko a pro syna to byl zážitek,“ uvedla Eva Prchlíková ze Soběslavi.
Na plantáži si lze strom také jen rezervovat a porazit těsně před svátky. „Otevřeno mám jen o víkendu odpoledne, takže už moc času nezbývá, ale stále je z čeho vybírat,“ zve případné zájemce Petr Holec.
Lidé už přemýšlí dopředu. „Když odchází, slibují, že příští rok přijdou určitě dříve,“ uzavírá pěstitel.
V Česku se každoročně prodá asi 1,3 milionu stromků. Cena vánočních stromků se přitom v posledních několika letech prakticky nemění. Jedle kavkazské letos vyjdou v ČR na 550 až 900 korun, smrk pichlavý na 400 až 500 korun, smrk ztepilý na 300 až 400 korun a borovice stojí od 400 do 550 korun. Zhruba patnáct procent domácností má však umělý stromeček a některé z domácností získávají stromeček mimo maloobchodní síť, například ve vlastním lese. Takto Češi každoročně pořídí 200 až 250 tisíc stromečků. Stromky z plantáží jsou o poznání levnější než od prodejců u obchodních domů.