Ani odvolání k vyšší instanci nezbavil včera tři vojáky ztáborské posádky (jeden u armády již neslouží) vězení. Za mřížemi stráví 24 a 40 měsíců. O šest měsíců meně než jim původně vyměřil okresní soud. Kraj jim umazal trestný čin omezování svobody.

Antonín Krátký, hlavní organizátor únosu Angela Catalana, si ve vězení odsedí 40 měsíců. Jan Vala a Petr Dorocký, kteří dosud slouží u táborské posádky, čtyřiadvacet. Ti jsou potrestáni pouze za vydírání ve splupachatelství, zatímco Krátkému soud napočítal celem čtyři trestné činy včetně ublížení na zdraví. Také intenzita páchaných surovostí byla u Krátkého vyšší než u jeho tehdejšíchpodřízených.

Případ Dražice, duben 2008: Z Catalana si Krátký udělal obchodníka se zbraněni a drogami. Proto ho napadl a zavřel do kufru auta. Spolu s Dorockým a Valou jej pak odvezli do lesa, kde ho svlečeného přivázali ke stromu a bili. Krátký použil i nůž a vyhrožoval mu amputací přirození ismrtí. Nožem mu způsobil řeznou ránu na krku. Pakodjeli na benzinku a volalipolicii, aby si přijela pro nebezpečného překupníka. S milevskými strážníky dojeli na služebnu a snažili se případ převrátit tak, že udělali záslužnou věc. Nepodařilo se, vyšetřování se otočilo proti nim. Běhemlíčení se od Krátkého jeho někdejší podřízení otočili zády a veškerou vinu svalují na něj. Soudpřesvědčovali, že až v autě zjistili, že je Catalano v kufru, ale že to byli právě oni, kdo ho před Krátkým chránil amírniljeho surovost.I oni však Catalanovi uštědřili několik ran pěstí, pak dle svých výpovědí už jen přihlíželi. Nicméně Krátkého nezastavili.Dorocký sednes sám cítí jako oběť únosu, neboť v autě žádal Krátkého, aby zastavil. Užbyse prý rozmýšlel,jestli by někomu pomáhal.

„Stala se vážná věc, Angelo Catalano si ji ponese celým životem. Obžalovaní byli vojáci, tedy osoby zdatné a školené, u nichž se předpokládalo dodržování pravidel a ne vysoký stupeň společenské nebezpečnosti. Pouze podmíněným trestem už na ně působit nelze,“ zdůvodnilatrest předsedkyně senátu Jiřina Roubíčková.

Rozsudek je pravomocný a odsouzení mohou využít již jen tak zvaný mimořádný opravný prostředek u Nejvyššího soudu v Brně.
„My ho určitě využijeme,“ naznačil obhájce Kolja Kubíček, který zastupuje Dorockého s Valou a snažil se pro své klienty dosáhnout zproštění obžaloby. Jeho důvod vzbudil v síni úsměv: „…je do nich vkládána důvěra tím, že slouží pro československý stát.“

Obhájce Krátkého Pavel Šonka s dovoláním k Nejvyššímu soudu nepočítá. „Asi ho nepodáme, ale bude záležet na mém klientovi. Ikdybychom ale dovoláni podali, na právní moci rozsudku to nic nezmění. Můj klient žalovanou trestnou činnostdoznal a jednání lituje, takže v jeho případě je to jen otázka trestu. A ten je podle mého názoru v podstatěpřiměřený. Samozřejmě, v jeho případě by bylo vhodnější, kdyby byl trest podmíněný aon mohl platit náhradu škody (A.C.). S ohledem na všechny okolnostia společenskou nebezpečnost jednání…, těžko očekávat, že by Nejvyšší soudzásadně změnil rozsudek.Proto se obávám, že opravný prostředekby pravděpodobně úspěšný nebyl, ale je to věc klienta.“ Ten se na dikatafon vyjádřit nechtěl.

Krátký se v soudní síni skutečně snažil za své jednání v Dražicích omluvit a prosil i o zmírnění trestu s ohledem na malého syna a splácení škody Angelovi. Dnes se bývalý elitní voják, který jezdil na zahraniční mise, živí jako popelář, rozpadla se mu rodina, bydlí na ubytovně. Ale po Táboře dál rozséval strach. "Přišel do kavárny a chtěl nalít. Protože však byl již dost podnapilý, tak jsem to odmítla. Začal mi vyhrožovat, že když mu nenaleju, tak uvidím. Pak ho vyhodili i z baru Vetřelec. Volala jsem policii, aleKrátký mezitím utekl,"uvedla případ z letošního léta servírka kavárny Rotunda (u nádraží) Dana Janů.