Nápisy jsou podle nich neškodné a vytvořené vápnem, u dvou obydlí už je ale stačili jmenovaní smýt vodou. „Možná se jim nelíbilo, co tam bylo,“ odhadovala místní žena. „Je to legrační a pravdivé, to se někdo v noci vyřádil,“ pochvaloval si starší muž.

V obci najdete Čmeláka, Guláše, Rikšu, Uhlobarona, Hodinového manžela, Pinďu, Mata a další. Před obecním úřadem vznikl nápis Chlastov, protože tu v pronajatých prostorách funguje hostinec a obyvatelé tu rádi slaví a druží se.

Obnovená tradice

Vesnička Katov leží devět kilometrů od Soběslavi na Táborsku. Podle kronikářky Miroslavy Gerlové došlo v roce 1993 k oddělení od Budislavi na základě místního referenda, a tak se obec, která má 75 stálých obyvatel, stala samostatnou.

Nápisy vápnem dle jejích slov bývaly místním zvykem. „To se tu dělávalo, když jsme byli malí. Jde o takovou tradici, ale psávalo se na vrata, to se ale špatně stíralo,“ vysvětlila s tím, že letos mají Katovští štěstí, že jsou jmenovky na silnici.

Starostkou je Marcela Procházková Dvořáková. Tenhle zvyk kvituje. „Moc se mi to líbí, je to hezké a vtipné,“ dodala k originálnímu dílu.

Letos se podařilo i hlídačovi T. uhlídat májku, loni prý padla a zmizel i věnec. V okolí letos ale nebyli tak úspěšní: podťatý zdobený kmen našli chasníci třeba v Plané nad Lužnicí, Nedvědicích, Mezné, Třebějicích, Košicích a v Soběslavi.

Food festival v Kbelnici 1. května 2022.
OBRAZEM: Třetí ročník netradičního food festivalu nabídl přes dvacet dobrot