VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V hostinci U Mottlů čepoval pivo řezník ze Šumavy

Zárybničná Lhota – Kdysi navštěvovaný hostinec, dnes ze zdí pomalu vypadávají cihly. Takový je osud domečku u hlavního tahu na Chýnov.

6.3.2013
SDÍLEJ:

HOSTINEC už byste v domě číslo popisné 33 jen těžko hádali, ale býval tam.Foto: David Peltán

Vlastníkem je Silvie Křížová z Pacova. Dům koupila před více než rokem v dražbě. „Co s objektem bude dál, nevím. Zatím jsme nad tím s manželem nepřemýšleli," říká.

Dům číslo popisné 33 u silnice na Chýnov byl postavený 28. prosince 1908 v místech, kde do té doby byly pastviny a role. V roce 1911 pak byly k domu přistaveny kůlny a o tři roky později přistavěl tehdejší majitel další obytné části. V té době dům vlastnili a financovali Marie a Josef Rakovi.

Od 2. května 1922 pak objekt vlastnili Antonín a Růžena Hadrabovi. V roce 1925 se stává majitelkou poloviny domu zřejmě dcera, Božena Hadrabová. Dne 8. června 1927 kupují stavení manželé Josef a Františka Vokolkovi. Dům si ale příliš neužili. Už 18. března 1929 ho prodávají Matěji Mottlovi, který nabytý majetek napůl dělí Kláře Krátké. Své budoucí ženě.

„Tatínek bydlel na Šumavě. Po vesnicích jezdil mlékař, který byl sousedem tohoto domu. Tatínkovi o stavení řekl a ten ho následně koupil," vypráví Věra Vojtíšková, která bydlí hned vedle rodného domečku. Její otec byl řezníkem, a tak k obchodu neměl daleko. V malé usedlosti proto zřídil hostinec U Mottlů, jehož součástí byl také obchůdek.

„Ten už si nepamatuji, ale do hospůdky jsem chodila tatínkovi pro pivo. Točili tam táborské, o němž se tradují různé věci. Lidem tady však chutnalo, možná nám vozili nějaké protekční. Hostinec tvořil výčep, kde sedávali chlapi na pivo, vedle byl pak docela prostorný sál.

Zábavy v něm už si nepamatuji, ale podle vyprávění se tam prý koncem šedesátých let ještě tančilo, " vzpomíná Hana Nousková, členka samosprávního výboru Zárybničné Lhoty.

Její dědeček provozoval původní hostinec, který byl u nich v domě, hlouběji ve vsi, a kudy tehdy vedla hlavní silnice. „Hostince stály vždy u silnic, takže ten zárybničský byl u nás. Na dědu si lidé tak vymýšleli, až hostinskou koncesi v roce 1926 položil. Následně se kvůli těžbě kamene udělala silnice nová, rovnější, současná. Vedle ní pak vznikl hostinec U Mottlů," říká Hana Nousková.

Konec dobrých časů

Hostinec a obchod provozovaný Jednotou fungoval asi do začátku 70. let. Pak se v něm ještě rychle vystřídali tři nájemníci.
„Dům pak koupili Šrámkovi, jenže pán umřel a synové se nemohli dohodnout. Už v té době objekt nebyl v dobrém stavu, takže chátrání tak pokračovalo," doplňuje Hana Nousková.

Před třiceti lety dům Věra Vojtíšková prodala. „Tatínek zemřel a maminka v něm bydlela sama. Vzala jsem si ji proto k sobě. Máme postavený hned vedle svůj, ale držet dva domy nemělo cenu," říká s tím, že prodeje hned litovala.

„Když jsme dům opouštěli, bylo vše v richtiku. Drhla jsem na kolenou podlahy, vybílili jsme. Barák od nás koupili nějací Pražáci a takhle ho nechali zahynout. Donedávna tu dokonce bydleli nějací feťáci, člověk se bál jít v noci domů. Ti to dodělali," popisuje Věra Vojtíšková.
Její otec byl živnostníkem, a tak si rodina za minulého režimu užila své.

„Stavení nám nesebrali, ale honili nás, jak to jen šlo. Kromě hospůdky jsme u domu měli malé hospodářství, a tak tátovi vyčítali, že nespolupracujeme. Že nedodává do družstva tolik, kolik požadují. Byli jsme čtyři děti, vystudovala v té době jen jedna z nás. Ostatním sourozencům školy zakázali. Nenaděláte dnes nic, byli to zlí lidé," skládá obraz doby Věra Vojtíšková.

Bývalý hostinec dnes chátrá. „Kdyby ho tehdy koupil někdo jiný, kdo by dům opravil, mohlo to být třeba dobré. Možná by hostinec nebo obchůdek pokračoval, kdo ví! Ve své době byl přínosný. Měl historii, lidé se tu setkávali a vytvářely se zde vztahy. Je to škoda, to je osud," uzavírá zamyšleně Hana Nousková.

Máte–li tip na nevyužívanou budovu, pište na email: peltan@centrum.cz, nebo volejte na telefonní číslo redakce 381 256 066.

David Peltán

Autor: Redakce

6.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Navštivte svou okresní redakci Deníku, kde najdete formulář pro vaše přání.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Adventní koncert v klokotském kostele Nanebevzetí Panny Marie.
37

Adventní a mariánské písně zněly na Klokotech pro stacionář Klíček

Hluk, smrad a krev i o Vánocích?

Jižní Čechy - „Zábavná“ pyrotechnika škodí zvířatům i lidem. Záblesky a hluk způsobují u zvířat paniku. Divoká zvířata se při ní mohou zranit, ta domácí i ztratit.

Na co zajít v neděli do kina

Táborsko - Přinášíme přehled nedělního programu kin.

Táborský hokej opět otevřel své srdce, Martínka podpořil téměř 105 tis

Tábor – Město nad Jordánem prožilo v sobotu pozoruhodný hokejový večer.

Krampus show 2017 předvedla úchvatnou podívanou

Kaplice - Zhruba deset tisíc návštěvníků v sobotu večer rozparádil průvod krampusů, alpských démonických bytostí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT