Přibližně šedesátka místních i lidí z blízkého okolí přišla v sobotu posedět ke krmníku v Hodětíně.

A protože označení krmník pochází ze slova krmit, nenechal návštěvníky hlady. Ti se zde před dvěma zábavnými soutěžemi mohli nejdříve posilnit, a to nejen pěnivým mokem, ale také klobásou či koláčemi.

Pak přišly na řadu soutěže pro děti i jejich rodiče. Nebývalý zájem se strhl o řezání dřeva pilou. V kategorii dětí se do ní zapojili devítiletý Dominik Miloš z Bechyně a stejně starý Dan Fišer z Ratajů. Kluci ukázali, že práce s nářadím jim rozhodně není cizí.

Velkou trpělivost při dalším měření sil prokázal pětiletý Petr Hájíček z Březnice u Bechyně. V limitu čtyř minut dokázal improvizovaným prutem vytvořeným z provázku a kovového kroužku vylovit láhev limonády.

K poslechu a tanci hrála živá hudba. „Pro tuto příležitost jsme letos pořídili nový taneční parket. Jeho plocha je padesát metrů čtverečních. Nainstalovali jsme zatím jen polovinu a podle potřeby ho rozšíříme," poznamenal starosta Josef Čihař.

Dodal, že obec nedávno doopravila silnici v Nové Vsi a letos v říjnu má v plánu ještě investovat do nové kanalizace v Blatci. Poslední akcí, kterou v Hodětíně v tomto roce chystají, je mikulášská zábava na obecním úřadě.

Historie Hodětína
• První písemná zmínka o obci pochází z roku 1521
• Dle výpisu z farní kroniky Sudoměřic bylo v Hodětíně za císaře Josef II. velmi málo lidí, takže i tři největší celolány byly prázdné
• Když se v nich nikdo nechtěl usadit, byla od vrchního bechyňského přinucena šafářka Rypáčková z březnického dvora se svými třemi syny, aby se v číslech 17, 18 a 19 usadila. Každému synovi pak připadla jedna ze zmíněných usedlostí
• Roku 1888 bylo v č. p. 8 u Martínků, kde se nacházely zahrady, objeveno pohanské pohřebiště
• Pamětní kniha obce, neboli kronika, byla založena v roce 1922. V té době zde žilo celkem 181 obyvatel, a to včetně samot, myslivny a hájovny