Luxusní provedení světově známé knihy o orientální vypravěčce Šahrazádě je jednou z novinek táborské městské knihovny. Z osmisvazkového díla, v hedvábí vázaných knih se zlatou ořízkou, se čtenáři v březnu seznámí s prvním dílem, který právě vychází a knihovna si jeho premiéru přichystala na Březen – měsíc čtenářů.

„Jde o první souborné ilustrované vydání v České republice. Protože je to drahá kniha, budeme ji půjčovat pouze ve studovně, to znamená, že si ji čtenář nebude moci odnášet domů,“ dodává k ojedinělému kousku ředitelka zařízení Alena Otrubová.

Výprava do světa orientálních příběhů není však jediným menu, které si knihovna pro tento měsíc připravila. Například na každého nově zaregistrovaného dospělého čtenáře čeká unikátní čtenářská placka, která jinde nebude k mání. V hudebním oddělení ji dostane i ten, kdo přivede nového uživatele. Děti to mají o něco jednodušší, získají ji jako odměnu za účast v soutěžích.

„Upozornit bych chtěla také na setkání se spisovatelkou Zuzanou Maléřovou a spisovatelem a muzikantem Josefem Pepsonem Snětivým, což je táborský rodák, který spisovatelku hudebně doprovodí. Zuzana Maléřová je autorkou několika knih o hercích a osobnostech Národního divadla,“ dodává ředitelka knihovny.

Celostátní propagační kampaň připomene letos další velikány světa literatury. Zatímco loni připomínala 200. výročí narození Karla Hynka Máchy, letos stejné výročí připadá na Karla Jaromíra Erbena. V dětských odděleních se bude slavit 100. výročí Václava Čtvrtka, a to četbou z jeho knížek.
Pro Březen – měsíc čtenářů je v Táboře typické, že školy mají zvýšený zájem o exkurze do knihovny. Běžného čtenáře pak zase může zlákat připravený program. A také řada nových titulů. Za loňský rok knihovna rozšířila svůj fond o 11 338 svazků.

Březen - Tábor
1. – 31. března – představení prvního svazku publikace Tisíc a jedna noc – studovna
Výstava Václav Čtvrtek – pohádkový čaroděj – galerie Na Schodišti.
Výstava prací žáků ZŠ Bernarda Bolzana – oddělení dospělých čt.
2. března – hry, testy, křížovky. Od 14 hodin v oddělení pro děti.
7. března – setkání se Zuzanou Maléřovou a Josefem Pepsonem Snětivým. Od 16 hodin.
8. března – Čteme v celé knihovně. Od 12.30 hodin.
9. března – Děti dětem - pásmo básniček a scének, inspirovaných knihami V. Čtvrtka. Od 14 hod.
O chytrém myslivci – Divadélko Na Nitce z Plané nad Lužnicí – od 15.30 hodin.
14. března – Internet pro seniory (je třeba se předem přihlásit v odd. pro dospělé).
26. března – setkání s pohádkami různých národů. Od 10 hodin v oddělení pro děti.
Pro Soběslavské je lákadlem sama knihovna. Pro čtenáře se v plné své kráse otevřela loni 1. září v nevyužitých prostorách gotického hradu a hned přilákala na 200 nových zájemců o čtenářský průkaz.

„Velkou novinkou je prodloužená otevírací doba. Ohromný ohlas mají zrušené polední přestávky, takže je otevřeno celý den v kuse. Mimo pondělí. Máme navíc otevřeno i první sobotu v měsíci,“ upozornila vedoucí knihovny Alena Fremrová. Zároveň avizovala nové cykly akcí: Maratonské čtení a Moje chvilka slávy.

„V druhém případě dostanou prostor ti, co píší do šuplíku, ale i ti, kterým se podařilo nějaké své dílo již vydat. Příští týden představí svou prózu o mladé hrdince ze světa drog místní a dosud nepublikovaná Anna Černá, která píše od svých osmnácti let,“ dodává Fremrová.

Březen - Soběslav
5. března od 9 do 12 hodin – sobotní provoz.
5. března od 9.30 hodin - konzultant zdravé výživy Miroslav Němec.
9. března od 10 hodin – maraton čtení - přijďte se zapojit se do veřejného čtení.
9. března od 17 hodin – Moje chvilka slávy - o svém psaní bude vyprávět Anna Černá ze Soběslavi.
12. - 13. března - kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou - pro přihlášené.
15. března od 17 hodin - raná péče v Jihočeském kraji - přednáška Kateřiny Růžičkové ze Střediska rané péče v Soběslavi.
17. března od 17 hodin - nemoci a jejich vztah k emocím aneb Jak si (ne)vědomě škodíme - přednáška Mirka Vojáčka.