Kdysi v objektu sídlila výrobna pleteného zboží. Nyní u Lužnice pletou sítě pouze pavouci. Pustý dům číslo popisné 427 v Lužnické ulici patří městu Tábor. To by ho rádo prodalo. 

„V tomto stavu objekt nelze pronajmout a rekonstrukce by byla příliš náročná, stejně jako přestavba velkometrážních bytů na menší. Záměrem je tedy dům prodat,“ sdělila vedoucí odboru správy majetku města Dana Švecová.

Dvoupodlažní objekt se sedlovou střechou je součástí řadové zástavby u Lužnice. Hlavní vstup do domu je z Lužnické ulice, další vstupy pak ze dvora za domem. Ze dvorku je možné po schodišti vystoupat na terasy ve svahu za stavením. V domě je pak pět bytů s rozlohou přes 300 metrů čtverečních. Stav rozlehlého domu však není příliš dobrý. Problémem je zejména vlhkost a stavbě neprospěly ani povodně v minulých letech. Nájemníky domu proto město postupně přestěhovalo do náhradních bytů.

Od roku 2009 vedení města zvažuje, jak s ním naložit. Zadalo si studii na výměnu oken a dveří, rozvodů vody, kanalizace a elektroinstalace, opravu podlah a vnitřních a vnějších omítek a vytvoření menších bytů, které by obydleli sociálně slabší či nepřizpůsobiví občané. Z toho však sešlo. Úpravy by i přes možnost získání dotace vyšly na příliš vysokou částku.

„Dalším důvodem bylo, že se objekt nachází v blízkosti podobně využívaného domu – Fišlovky. Mohlo by tak dojít k navýšení takových osob a vytvoření jakéhosi ghetta,“ dodává Švecová. Poslední nájemníci dům opustili v červnu minulého roku a v současnosti je kompletně vyklizený. Nutná je jeho celková rekonstrukce. „Nevím, na co by ho případný zájemce mohl v budoucnu využít. Viděla bych to opět na byty. Nebo udělat dole firmu a nahoře bydlení,“ míní Dana Švecová. Dům je k mání za 3,7 milionu korun.

Zmínky pochází z roku 1881

Podle stavebních záznamů se původně jednalo o dům s koželužskou dílnou. Jedním z koželuhů, který v domě působil, byl například roku 1904 Karel Tvrzík mladší. Následně byl objekt přestavěn na truhlářskou dílnu a pak na továrnu na výrobu pleteného zboží. V 70. až 80. letech minulého století částečně sloužil jako mateřská škola. Místo současného protějšího parkoviště bývala zahrádka. „Kdy byl dům postavený, nevíme. Nejstarší záznam máme z roku 1881, kdy byl zřejmě přestavován. Změn pak objekt prodělal více, protože z původního nezbylo takřka nic. Vždy v něm ale byla nějaká provozovna, na byty byl předělaný až později. Od roku 1970 ho má město, ale od koho, to netušíme,“ doplnila Sylva Chaloupková, vedoucí oddělení podnikání s majetkem města.

Máte–li tip na nevyužívanou či krátce využívanou budovu – objekt, neváhejte napsat na email: taborsky.reporter@denik.cz, nebo volat na telefonní číslo redakce 381 256 066.

David Peltán