První zasedání nových zastupitelů s volbou starosty přilákalo do sálu kulturního domu početnou skupinu občanů. Dlouho ve Veselí nebylo jasné, kdo město další čtyři roky povede, a tak veřejnou volbu lidé napjatě sledovali. A občas dali i nahlas najevo svůj názor. Ladislav Sýkora porazil svého vyzyvatele Jaromíra Nováka, který ale komunální volby vyhrál u občanů. Jenže většinovou koalici se podařilo sestavit jen Ladislavu Sýkorovi, kterého ve funkci podpořilo 12 kolegů, zatímco Jaromíra Nováka jen devět.

Hlasování:

1. Starosta
Ladislav Sýkora, ANO 2011     12 hlasů
Jaromír Novák z ČSSD 9 hlasů
2. Místostarosta
Václav Matějů TOP 09 14 hlasů
3. Radní
Miloš Silovský ANO 2011          13 hlasů
Marie Hadravová ŽpM 12 hlasů
Jaroslav Hejl KDU-ČSL 12 hlasů
Vít Rada, SpM 12 hlasů
Radim Farkač, SpM 13 hlasů

Hned v úvodu se zastupitelé rozcházeli v názoru na způsob hlasování. „Personální posty se volily vždy tajně, chtěl bych, aby tomu tak bylo i nyní při volbě starosty a místostarosty," navrhoval Jaromír Novák z ČSSD, bývalý místostarosta i starosta, podpořen Petrem Hynkem ze SN, rovněž bývalým starostou. „Demokracie je podle mě zvednutá ruka," oponovala ale Iva Novotná z Žen pro město a u občanů za to sklidila bujarý potlesk.

Občané tak viděli, že oba kandidáty podpořily pouze jen jejich tábory: jednoho koalice, druhého opozice.

Bývalý starosta Václav Matějů z TOP 09 se z radnice stěhovat nemusí. V rámci vyjednávání získal post místostarosty, byť za stranu je v zastupitelstvu jediný.

Nově zvolený starosta si vzápětí potřásl pravicí také s kolegou z ANO 2011 Václavem Jelínkem a bývalým starostou Václavem Matějů.

Vybranými kandidáty na post místostarosty byli Václav Matějů za TOP 09 a Petr Hynek za Sdružení nestraníků, přičemž Václav Matějů obdržel 14 hlasů. Pro Petra Hynka hlasovalo 7 zastupitelů, 8 jich bylo proti. Místostarostou se tedy stal Václav Matějů, který dva roky město vedl. Zastupitelé si dále odsouhlasili pětičlennou radu města. Dostali se do ní Miloš Silovský z ANO 2011, Marie Hadravová za Ženy pro město, Jaroslav Hejl z KDU-ČSL, Vít Rada a Radim Farkač za SNK – Sport pro město.

„Výsledkem jsem překvapen nebyl, protože jsme před konáním zastupitelstva podepsali koaliční dohodu šesti stran. A těchto šest stran mělo v zastupitelstvu většinu dvanácti hlasů. Co se týče ostatního, jak už tady bylo naznačeno, že se někdo podivoval, že zastupitelé obešli nejsilnější stranu ČSSD, tak si myslím, že to není o nějakém politikaření, ale je to podle mě i o hledání chyby u té nejsilnější strany, že nedokázala využít svých volebních výsledků. Určitě jim nikdo neházel klacky pod nohy a nesnažil se je vyšachovat ze hry. Ani hnutí ANO 2011, za které kandiduji, nevylučovalo, že bychom s ČSSD šli do koalice. Ale ČSSD mělo personální a jiné požadavky a nároky, které nejenom nám, ale i dalším členům koalice dost silně nevyhovovaly. Bohužel se nepodařilo s ČSSD tyto problémy vyřešit a najít vhodnou cestu," konstatoval Ladislav Sýkora.

Autor: Lenka Pospíšilová