Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V bývalém kině lezou po zdi. Horolezci tu mají svůj ráj

Sezimovo Ústí – Několik nadšenců do lezení po kolmých stěnách si plní svůj sen. Ze zpustlého objektu bývalého kina Oko ve starém Ústí vybudovali pro stejně zaměřené lidi centrum WallClub.

23.7.2014
SDÍLEJ:

Ve stěnách z laťovky je přes 12 tisíc děr na úchyty a lezci zde najdou 300 metrů čtverečních ploch na každé z nich. Ozkoušel ji už zkušený lezec Vít Novák. Foto: David Peltán

„Seděli jsme na baru a ve tři ráno přišel nápad, že bychom si mohli postavit vlastní stěnu. Původně jsme chtěli jen místo na boulderové lezení, tedy bez lana do menších výšek, protože prostoru na stěnu s lanem tady moc nebylo. Nakonec však bude pěkná," tvrdí jeden z iniciátorů Jiří Slabý.
Zhruba pět lezců již dva roky proměňuje prostor bývalého kina ve stále populárnější indoorovou volnočasovou aktivitu. Radnice jim prostor pronajala na deset let a za realizací stojí občanské sdružení Šutrožrout, které je zároveň investorem provozu.Pět nadšenců již dva roky proměňuje prostor bývalého kina Oko v lezeckou stěnu. Mezi nimi i Jiří Slabý.

„Kolik peněz to stojí, nevíme. Odhadem čtyři miliony. Plníme si dětské sny a budeme doufat, že se nám peníze vrátí. Zpětně ale možná zkusíme požádat o dotaci," plánuje Jiří Slabý. Práce na stavbě stěny zvládají lezci sami.
„Já se dokonce stavbou stěn zabývám už osmnáct let, ale tahle je pro mě vrcholem dosavadní kariéry, dostal jsem od investora zelenou a mohl se realizovat," přiznává zkušený lezec Vít Novák, který sedm let provozoval stěnu ve škole na náměstí Mikuláše z Husi v Táboře. Na tradici její i táborského lezectví, která trvá už přes 55 let, chce navázat.

Na stěnu s dětmi

Kromě stěny se zázemím připravují pro lezce i kurzy a individuální tréninky. „Bude možné zapůjčit si i vybavení, takže zájemci mohou přijít z ulice a hned si zalézt. Chceme adepty připravit na lezení venku, protože je nyní trend spíš opačný. Lidé z přírody utíkají, chybí jim síla, strategické myšlení, soustředěnost," vysvětluje profesionální lezec Vít Novák a doporučuje venkovní terény jižních Čech. Podle něj jsou totiž pro rekreační lezení vynikající. Jen Táborsko může nabídnout čtyři vhodné lokality.

Šanci ve vznikajícím prostoru dostanou i děti. „Chystáme od začátku školního roku lezení pro děti. Lézt mohou od dva a půl roku, ideální je však věk kolem pěti let," ujišťuje Jiří Slabý.

Několik lezců už sice stěnu otestovalo, oficiální otevření ale má ještě před sebou. „Pořád otvíračku odkládáme. Měla už být loni v září, ale vždy nás něco zbrzdí. Většinou skvělé nápady. Něco zkazíme a pak to stále vylepšujeme. Nyní to už ale vypadá nadějně," věří realizátor.
Výška stěny na horolezení s lanem je sedm metrů a bude na ní zhruba 80 lezeckých cest různé obtížnosti. Boulderová stěna má nejvyšší bod ve čtyřech metrech a nabízí zájemcům asi 90 cest.

„Na stěnu s lanem může v jednu chvíli vylézt až čtyřicet lidí, na boulderovou kolem dvaceti. Přesto se všichni pohodlně vejdou. Jedná se o největší boulderovou stěnu a pravděpodobně třetí největší klasickou stěnu v kraji," doplňují stavitelé.
Ve stěnách z laťovky je přes 12 tisíc děr na úchyty a lezci zde najdou 300 metrů čtverečních ploch na každé z nich.

Z éry 50. let

Někdejší kulturní dům, dnes známý hlavně jako kino Oko, byl slavnostně otevřen 10. listopadu 1956. Slávy se dokonce zúčastnil tehdejší předseda Národního shromáždění Zdeněk Fierlinger. Tamní čtenářsko ochotnický soubor Pokrok, který v Sezimově Ústí působil od roku 1933, tak našel novou scénu a mohl opustit dosud využívaný hostinec U Křivánků.

Zdeněk Fierlinger do pamětní knihy Pokroku ke svému podpisu připsal:
,,Upřímně blahopřeji ke krásnému a zdařilému dílu, kterým je výstavba tohoto kulturního domu. Nechť se stane ohniskem nové socialistické kultury a socialistického vlastenectví."
Nový kulturní dům zahájil provoz 11. listopadu 1956, a to premiérou lidové hry se zpěvy Česká polka. V následující době pak prostory město využívalo pro provoz kina. V boji o diváky ale Oko neuspělo, a tak se v polovině roku 2003 s promítáním přestalo a lidé na filmy chodí do modernějšího Spektra v horní části Ústí.

Ačkoli se v mezidobí objevovala celá řada nápadů, jak opuštěný objekt využít, kromě zkušeben pro kapely se žádné realizace nedočkal.

David Peltán

Autor: Redakce

23.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Nádraží Jindřichohradeckých místních drah.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Zloděj ukradl keramickou štiku

Bechyně - Policisté pátrají po zloději, který mezi 2. až 15. říjnem vnikl na pozemek jednoho z domů v chatové osadě Lišky u Bechyně a ukradl z něj keramickou sochu štiky od autora Jana Koláře. Majiteli tak způsobil škodu ve výši dvanáct tisíc korun.

Mladým táborským judistům domácím prostředí náramně svědčilo

Tábor – Sokolovna v Táboře se v sobotu ponořila do atmosféry turnaje mladých judistů.

Vandal poničil tenisovou halu

Bechyně – Policisté v úterý vyhlásili pátrání po pachateli či pachatelích, kteří v době od pátečního večera do pondělního rána poškodili prořezáním a propálením od cigaret plášť kryté tenisové haly v areálu TJ Jiskra v Písecké ulici v Bechyni.

Své první tablo získají prvňáčci ze základních škol v Soběslavi

Soběslav - Deník ve středu zveřejní nové školáčky v unikátním projektu. S Táborským deníkem získají svoje první tablo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení