Zatravněnému prostoru uprostřed návsi vévodí mohutné kaštany a lípy a poskytují stín všem, kteří by se zde zastavili při dlouhé cestě autem nebo i pěšky. Z jedné strany objímá náves místní hostinec Březnická hospoda, který má od obce už více než dvacet let pronajatý Karel Tomandl.

„Tady v Březnici se žije nádherně. Nic nám tu nechybí. Hospodu máme, hasiče máme, i myslivce a rybáře, zkrátka všechno," pochvaluje si s úsměvem majitel hostince. Podle něj je v obci jen jediná věc, kterou by bylo zapotřebí změnit. „Naše koupaliště by potřebovalo trochu dořešit. Má hodně malý přítok, takže se v něm kazí voda. To je ale asi jediné mínus," poznamenal Karel Tomandl.

Hasiči při požáru zazářili

Nalevo od hospody má na návsi své hrdé místo zbrojnice místních dobrovolných hasičů, jejichž spolek funguje v Březnici již od roku 1897. „V roce 2002 byla budova místní tvrze těžce poškozena požárem a naši hasiči zde zasahovali. Hašení zvládli na jedničku," pochválil požárníky březnický starosta Martin Roman.

Před hasičárnou je možno nalézt i stoly a slunečníky, nabízející se všem, kteří si dají dobře vychlazené pivo raději venku než ve výčepu.
Vedle zbrojnice se tyčí poměrně veliká, opravená a udržovaná kaplička. Naproti ní přes silnici si místní hýčkají zelený plácek s keři a thujemi, které ještě umocňují celkový dojem řádně udržované návsi.

Šance nejen pro březnické mládí

Březnice by se v nejbližších letech mohla výrazně rozrůst, protože za vsí směrem na Hodonice zahájili radní prodej dvacítky parcel.  "Podařilo se nám od soukromníka vykoupit louku, na níž jsme zřídili parcely, a doufáme, že se na nich brzo začne stavět," přeje si starosta Martin Roman. Své domovy by tu mohli začít budovat děti březnických obyvatel, které už zakládají vlastní rodiny.
Soužití lidí je v Březnici podle Karla Tomandla skvělé. „Ne že by se tu každý domluvil s každým, ale lidé jsou tu rozumní a neřeší žádné malichernosti a naschvály," hovoří o místních poměrech hospodský. Obecní úřad, knihovnu nebo poštu byste ale na návsi hledali marně, museli byste po silnici dál  do vsi.

Z historie Březnice První písemná zmínka o obci pochází z roku 1293 a jako prvního majitele uvádí vladyku Štěpána z Březnice. Na konci 
15. století ji získal Jan Čabelický ze Soutic. Čabeličtí tvrz rozšířili a důkladněji opevnili. Dalším majitelem byl Petr Vok z Rožmberka, který Březnici připojil k bechyňskému panství.

Veronika Gigalová