V botanické zahradě Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Táboře se již chystají na výstavu orchidejí, která vypukne 24. června. Ve skleníkách na návštěvníky čeká již nyní plno zajímavostí. Kvete a plodí banánovník, svůj plod ukazuje ananas a kvete i několik velkokvětých orchidejí s krásným jménem vanda.

Dlouhotrvající nepříznivé počasí se negativně projevuje na některých rostlinách pěstovaných ve venkovní části botanické zahrady. Ty hůře rostou, některé vyseté doposud ani nevyklíčily. Naštěstí ve skleníkách se tropických a subtropických rostlin chladné a deštivé počasí netýká. Po necelých třech letech tak opět začal kvést a plodit banánovník. Přestože kvete teprve druhým týdnem, již nyní lze na něm spatřit více jak 100 plodů. Celkově jich však bude mít ještě více.

„Babička současně plodícího banánovníku měla před pěti a půl roky trs s celkem 150 plody. Zda současně kvetoucí banánovník jich bude mít více, brzy uvidíme“, uvedl vedoucí botanické zahrady Radoslav Kacerovský. Podaří-li se banány dopěstovat do zralosti, čeká na návštěvníky samozřejmě ochutnávka. Od vykvetení do uzrání plodů banánovníku to však v našich podmínkách trvá až půl roku.

Pokud někdo již ochutnal plody banánovníku dopěstované ve skleníku nebo v bytových podmínkách, často mu již nechutnají banány z obchodů. Ty pěstované na plantážích jsou totiž od mateřských rostlin odděleny ještě hodně zelené a dozrávají teprve cestou na lodích nebo ve skladech. Chuť doma dopěstovaných banánů je neporovnatelně lepší.

Banánovník, který odplodí, zpravidla během krátké doby odumře. Před tím však vyžene několik dalších rostlin, které ho nahradí. Banánovníky se dělí na dva typy – semenné a nesemenné. Banány dovážené do obchodů jsou bez semen a množí se pouze odnožemi vyrůstajícími od mateřských rostlin. Semenné typy mají semena velká až 1 cm, která bývají hodně tvrdá.

Botanická zahrada je pro veřejnost otevřena celoročně v pracovní dny, v červenci a srpnu též o víkendech. Od jara však bývá pro návštěvníky zpřístupněna nepravidelně i o víkendech. Více informací na www.szestabor.cz/botanicka nebo na tel. 774128073.