Bechyně: 18 – 23: Nanebevzetí Panny Marie, sv. Matěje, sv. Michaela
Hlavatce: 19 – 21: sv. Ondřeje
Chýnov: 19 – 20.30: Nejsvětější Trojice
Jistebnice: čas nezadán: sv. Michaela
Malšice: 20.30 – 21.30: Nejsvětější Trojice
Mladá Vožice: 17 – 21: sv. Martina
Oldřichov: 18 – 21: sv. Filipa a Jakuba
Planá n/L: 17 – 22: sv. Václava
Soběslav: 17.30 – 24: evangelický kostel, sv. Marka, 
sv. Petra a Pavla, sv. Víta
Tábor: Klokoty 18 – 24, Klášter Mikuláše z Husi  19 – 24
Žižkovo nám. 18. 30 – 24; sv. Filipa a Jakuba 18 – 21.35,
Církev bratrská, Bechyňská ulice 18 – 22,
Sbor Božích bojovníků, Farská ulice 17.30 – 20.45,
Sbor církve evangelické  20 hodin
Veselí n/L: 17.30 – 22: Povýšení sv. KřížeTáborsko

Opět po roce se v kostelech dnes v podvečer odemknou masivní dveře a budete moci vstoupit. Pořadatelé Noci kostelů v každém z nich přichystali zajímavou nabídku.
Ačkoli jsou během roku tyto stavby spolu s modlitebnami otevřené pro bohoslužby, tato akce umožňuje vnímat prostor všem lidem. Tedy i těm, kteří do kostela v průběhu roku vůbec nevstoupí.

Dnes se můžete nejen obdivovat kráse gotiky, baroka i moderní architektury, ale také si vybrat z bohatého programu. Třeba si poslechnout přednášku pozvaného hosta a zapojit se do debaty. Někdo se zaposlouchá do zvuku varhan a hudby starých mistrů, jiný dá přednost pohledu z věže.    Akce chce upozornit na kulturní a duchovní dědictví, které patří ke kořenům společnosti a stojí zato ho zhlédnout a nechat na sebe působit. Duchovní dnes lákají i na běžně nepřístupná místa jejich svatostánků.

Také v Bechyni otevřou brány všech svých kostelů. Bohatým programem se prolínají hudební vystoupení žáků ZUŠ.
„Zajímavostí možná i pro Bechyňáky bude výstava v klášterním kostele. Nachystali jsme pro návštěvníky kolekci šatiček, do kterých se oblékala milostná soška Panny Marie Bechyňské. To je naše letošní novinka," uvádí bechyňský kněz Petr Plášil. Sbírka šatiček je obdobnou sbírkou jako pro Pražské Jezulátko.

„Až do třiadvaceti hodin otevíráme vstup na věž kostela svatého Matěje," dodává farář. Pohled z věže bude každému odměnou za zdolání všech schodů.
Slavnostní rozeznění zvonů zahájí Noc kostelů v Táboře. Skupiny historického šermu vystoupí ve sboru církve husitské. V klášterním kostele na náměstí Mikuláše z Husi zase zaujme světelná instalace. Ve sboru Církve bratrské v Bechyňské ulici se v programu zaměřili hlavně na děti.

Na ně mysleli také v Soběslavi v evangelickém kostele připravenou hru s úkoly a u svatého Marka si připomenou 74. výročí vyhlazení Lidic. V obou soběslavských gotických kostelech zazní koncert žáků i učitelů z umělecké školy. Ve Veselí se můžete inspirovat přednáškou o pěším putování do Compostely, v Klokotech se rozezní zvony a k nahlédnutí bude i kronika.

Eva Výborná