Žádná diskriminace firem, větší transparentnost zakázek hrazených z městského rozpočtu. Ale hlavně úspora peněz. To si slibují Bechyňští od nově zmodernizované správy veřejných zakázek. Po vzoru Tábora chtějí na soutěžených zakázkách ušetřit statisíce pomocí elektronických aukcí. Ostatní města stojí stranou a peníze jim protékají mezi prsty.

Podle táborského tajemníka Lubomíra Šrámka se podařilo nejvíce ušetřit za služby mobilního operátora: „Elektronické aukce jsme zavedli před dvěma lety. Za mobilní služby jsme ušetřili tři sta tisíc ročně. Oproti původní smlouvě jsme se dostali o třicet procent níž," uvedl další příklad: za energie město šetří 900 tisíc ročně.
Podobnou představu mají i Bechyňští. Tajemník František Stach vysvětlil, že se město chce pouštět elektronicky i do zakázek menšího rozsahu. „Myslím, že ušetříme na výběrových řízeních stavebních zakázek. Ale nebudeme se bránit tímto způsobem vysoutěžit i menší akce," potvrdil František Stach.
Elektronické aukce jsou jen jednou ze dvou funkcí, které modernizace veřejných zakázek poskytuje. „Program umožňuje přehlednější dokumentaci všech projektů a systematičnost. Zájemce o zakázku pouze navštíví stránky města a na nich uvidí všechny nabídky i s podklady," říká tajemník úřadu s tím, že až radní ale rozhodnou, jakým způsobem zakázku přidělí. Ve hře nadále zůstane k klasické výběrové řízení. ⋌Strana 3

Bechyňští nově zavedli elektronický nástroj E-ZAK. Městům slouží ke kompletní správě veřejných zakázek a zároveň obsahuje nástroj pro elektronické aukce, díky kterým lze řadu dodavatelských služeb pořizovat za výhodnější ceny. Využívá ho i ministerstvo pro místní rozvoj.

Pořízení elektronického nástroje nazvaného E – ZAK, který slouží ke správě veřejných zakázek, nebylo pouhým krokem naslepo. Bechyňští systém vyzkoušeli již v loňském roce a osvědčil se jim.
Tajemník František Stach sdělil, že za pořízení město z rozpočtu zaplatilo zhruba sto tisíc korun.
„Existují systémy, které si můžete pronajmout. Tak jsme vysoutěžili tři zakázky. První byla na opravu a zateplení panelového domu, další na veřejné osvětlení a poslední na parkovací automaty. Úspora byla v řádu statisíců korun," konstatoval tajemník s tím, že tak si vydělali na zakoupení systému, aby úspory mohly pokračovat a narůstat.
Nyní v E – ZAKU pracovnice investičního odboru zpracovávají dokumenty k třetí etapě rekonstrukce ulic přilehlých k náměstí T. G. Masaryka. O tom, jestli se zakázka vysoutěží formou aukce, rozhodne vedení města.

Pozitivní zkušenost

V Táboře za dva roky fungování takto vysoutěžila radnice šest zakázek, letos to bude dalších pět. „Během měsíce budeme vybírat dodavatele osobního automobilu a xerografického papíru. Prozatím jsme neměli žádné problémy. Máme pozitivní zkušenosti," říká Lubomír Šrámek.
Veselí nad Lužnicí elektronické aukce veřejných zakázek nespustilo. Podle místostarosty Václava Matějů není ale všem dnům konec.
„O této možnosti víme, ale držíme se standardu. Tedy papírového modelu, který umíme. Tím neříkám, že o tom neuvažujeme, naopak. Ale dnes se zákon o veřejných zakázkách mění rychle, takže prověřujeme podrobnosti," sdělil místostarosta. Ve Veselí netuší, zda je zavedení elektronické správy zakázek otázkou měsíců nebo let, a tudíž kolik peněz jim tak zbytečně uteče.

Malé firmy stojí stranou

Podle Jiřího Flandery ze Sezimova Ústí, který je jednatelem rodinné stavební firmy, jsou aukce veřejných zakázek přínosem, pokud by otevřely dveře i živnostníkům.
„Nejsme velká firma a je pro nás vždy důležité, jak je zakázka obsáhlá. Pokud by Bechyně i Tábor začaly dávat do elektronických aukcí i menší stavební zakázky, viděl bych to jako přínos hlavně pro malé živnostníky. Ti totiž mají nyní v takových záležitostech u města většinou dveře zavřené a vítězí velké společnosti," míní Jiří Flandera.