Jen co by kamenem dohodil ze zříceniny hrádku Borotín mohli v sobotním dopoledni 3. prosince 2022 všichni zájemci projít nabílenou bránou barokního statku, kde byl na dvoře a v opravených částech připraven bohatý adventní program. A návštěvníků dorazilo dost, řada moderních povozů s koňmi jen pod kapotou se táhla pár set kroků až k hlavní silnici od Chotovin.

S dcerami Evou a Lucií i vnukem Petrem přijela například Lenka Boháčková z Jistebnice. Z trhu si odnášeli dobroty i vánoční suvenýry. "Ke kávě medovník a linecké, perníčky na stromeček, sněhové pusinky," vyjmenovala sladkou část nákupu Lenka Boháčková. "Obešli jsme si stánky, dali jsme si klobásu," naznačila Lucie Pexová, že bylo pamatováno i na milovníky masa. V síťce kárky se vezla dřevěná káča i vánoční dekorace. "Lapač snů do dětského pokoje," připojila další věc z trhu mladá maminka cestujícího z kárky Eva Koubková. Na statku byla rodina poprvé, ale program ocenili. Program byl připraven připraven s podporou Fondů EHP a Norska.

Sirupy ladí děti

Z nedalekého statku Mlýnec přivezli na trh sušené bylinky do kuchyně a dále mrkev nebo cibuli a několik druhů sirupů. "Máta povzbuzuje, meduňka uklidňuje," popisovala účinky sirupů Jindřiška Kopková a vzápětí prozradila, že není jednoduché trefit správnou chuť. "Musí se vyladit, na to já mám děti," pochválila s úsměvem své ratolesti.

Druhý adventní víkend je v Jindřichově Hradci už tradičně spojený s trhy. Ty se po oba víkendové dny konají ve venkovních prostorách hradu a zámku i v centru města.
OBRAZEM: Jindřichův Hradec ovládl advent. Trhy a zábava trvají celý víkend

Přiblížila i trampoty s cenami. "Mrkev máme za třicet korun už dvanáct let," uvedla Jindřiška Kopková s tím, že jde v podstatě o biozeleninu. Teď už v obchodech i cena běžné zemědělské produkce vyskočila. Ale zákazníkům se teď, v době zdražování všeho, třicet korun za kilo mrkve bez hnojení nelíbí, popsala svou zkušenost Jindřiška Kopková. Z jejich statku přivezla i sušené bylinky do kuchyně - petržel, bazalku, tymián, saturejku a další. "Suším je sama, kuchyňské bylinky," dodala k sortimentu.

Velbloud a králové

Vedle ukázek práce řemeslníků, dětských dílniček nebo výstavy o zdobení vánočních stromků či muzikantských vystoupení byl jednou z hlavních atrakcí živý betlém. S velbloudem dorazilo poselstvo tří králů, které se trochu v předstihu poklonilo Ježíškovi, o něhož v jesličkách pečovali Marie a Josef za dozoru andělů, oslíka a oveček. Vše připraveno organizátory akce a Osvětovou besedou Borotín a místními ochotníky.