VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Utíkají, hynou, zaznamenával si kněz

Tábor – (Předchozí díl pojednával o opatřeních Tábora proti morové epidemii, jež roku 1679 zasáhla české země.)

9.6.2013
SDÍLEJ:

RÁNY MORNÍ.  Dění v době moru zapisoval Zelenka.Foto: Josef Musil

Všechny příkazy, které Táborští kvůli moru vydávali a  dohlíželi na jejich plnění, měly velký význam. Mor se totiž nevyhnul ani Táboru, ale díky opatřením v něm neřádil tolik ničivě jako jinde.

Zprávy o situaci ve městě podal místní kněz Bartoloměj Michal Zelenka ve svém deníku. Výňatky z něj zveřejnil Zikmund Winter v časopise Památky archeologické. Zelenka si ve svém deníku nevšímá jen dění v Táboře, ale zaznamenává o epidemii i další zprávy, které v té době jitřily pozornost veřejnosti. Jeho zápisy jsou cenným svědectvím o tehdejší době.

Své kněžské působení v Táboře zahájil 16. října 1680. Přišel ze soběslavské farnosti a předtím pracoval v Jindřichově Hradci. Měl hudební nadání a jeho skladatelské dílo, jež vyniká spádem, pestrostí a na svou dobu nápaditou melodikou, teprve čeká na docenění. V Táboře se mezi lidmi nejspíš „proslavil" tím, že bojoval proti nedostatečně oděným ženám, tedy nedostatečně oděným podle jeho názoru. Sám se o tom zmiňuje:

„Když jsem byl s kazatelnice v den Narození Páně mluvil proti ženské nahotě řka, že spíše uteku ze zpovědnice, nežli bych takové ženě rozhřešení podal, přišla kajícnice nesmírně obnažena, kteroužto jsem tak pohnul, že přikryla se a jsouc přikryta šla ke stolu Páně – a byla to osoba vznešenosti veliké!"

Modlí se u sloupu

V práci si počínal horlivě. Rád strojil nádherná církevní procesí, hrál divadlo s náboženskou tematikou a vychoval velký počet svých žáků, mezi nimiž byli i panští synkové z okolí. Za jeho působení v Táboře bylo dostavěno děkanství a také se snažil zřídit jakési gymnázium. Představitelé města mu v tom nevycházeli vstříc a Zelenka se nakonec 19. dubna 1682 z Tábora odstěhoval. Táborští mu psali, aby se vrátil, on ale nechtěl . Na jeho místo nastoupil 27. dubna 1682 jistebnický kněz Jakub Xaver Černohorský.
Začtěme se nyní do Zelenkova deníku.

„Roku 1679 na mor v Jindřichově Hradci zemřelo padesát lidí. Ráno pěje se proti moru: Bože Otče, B. Synu, B. Duše. Roku následujícího 7. června: V Praze za jediný týden zhynulo 417 lidí. Z Prahy hrůzou morní utíkají všichni. Největší čásť promírají morními bolestmi na vinicích kolem sv. Apollináře.

Třináctého června. Z Prahy 150 000 (?!) lidí ušlo. Konšelé staroměstští scházívají se u sloupu Panny Marie a tam modlí se. Prvního července píše se z Prahy, že tam pohynu- lo morem 500 lidí v jednom témdni.

Čtrnáctého července pražská konsistoř pro mor přestěhována na Hory Kutny. U nás v Milčíně proskočil mor též, není to na div za tak hojného průchodu Pražanův utíkajících. Druhého srpna mor vypukl ve Veselí, ve Svinech.

Jakás panna z Borkovic povláčela postel po zemřelém příteli ve Svinech sobě odkázanou a nakazivši se zamřela s dvěma jinými v témž domě obývajícími. Desátého srpna v Sedlčanech již přímorky zhynuli 173 lidé; pan děkan má tři pryskýře (pryskýř = bu-blinovité odchlípení, pozvednutí se pokožky od škáry v podobě zpravidla polokulovité velikosti máku až vlašského ořechu). Sem mor přinesen byl z Prahy třemi ženami, kteréž do Prahy nosívaly raky, kuřata. Všecky tři spolu s jinými pohynuly. Kolem Vídně 40 obcí morem stoní.
Praví se, že je mor i v Paříži. Při tom nesmírná jsou hor- ka. Třináctého srpna vedro ohromné, tak že nelze orati. Trhy, processí, zapověděny pro nákazu morovou. Že pak pro ránu morní do Lince nebylo lze voziti českých suken na trhy, vzešel nářek. Z toho pak půjde veliký nedostatek peněz mezi soukeníky . . ."

Josef Musil

Autor: Redakce

9.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT