VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústrašické trápí špatný signál všech operátorů

Ústrašice –Novostavby rostou v obci jakou houby po dešti. Zájemce o bydlení na vesnici přilákala příznivá cena pozemků a poloha blízko města.

27.12.2010
SDÍLEJ:

Když je čas a počasí, může Taťána Urbanová vzít sáňky a spolu s malou Nikolkou sjíždět kopeček hned za vlastním barákem.Foto: DENÍK/ Pavlína Macelová

Mráz a sluníčko. Přímo lukrativní zimní kombinace, při níž nešlo zůstat doma. Neodolala ani Taťána Urbanová s téměř dvouletou Nikolkou, kterou vzala na saních na menší kopec. Mají ho pouhých pár metrů za vlastním domem. Do Ústrašic se mladá maminka původem z Ukrajiny přivdala.

Po práci téměř po celé republice včetně Tábora tady v obci zakotvila natrvalo. Důvodem byl manžel, kterého tady poznala.
Ještě před narozením dnes již sedmiletého syna pracovala v lesní školce. Po mateřské tam nastoupila znovu, ale jen na krátký čas, protože ji opět povolaly mateřské povinnosti. Tentokrát s dcerou Nikolkou.

A co se jí v Čechách, které se staly jejím druhým domovem, líbi? Určitě příroda a lidé. I když ne vždy je vše růžové, ani v nejmenším si nestěžuje. Na to by prý neměla ani čas. Ač na mateřské dovolené, práce má dost. Doma ji zaměstnává hospodářství s početnýn zvířectvem.
„Babička podojí ráno, já večer a manžel v hospodářství pracuje hned, jak přijde domů z práce,“ říká Urbanová. To vše by ale za pohodlí paneláku nevyměnila. Jen kdyby z Ústrašic vyjel autobus o něco častěji než dosud.
„Syna do školy vozí každé ráno manžel cestou do práce do Sezimova Ústí a při zpáteční cestě ho vyzvedává z družiny,“ popisuje rytmus rodiny z malé vesnice.

Do nedaleké Plané nad Lužnicí se ale můžete vydat i pěšky. Mezi lesem a silnicí vede kvalitní chodník, který si Ústrašičtí na plánském pozemky sami vybudovali.
„Příští rok bychom chtěli tuto stezku pro pěší opatřit světly,“ spřádá plány na vylepšení ústrašický starosta Vlastislav Machander.
Kdo potřebuje základní potraviny, dobře mu poslouží místní samoobsluha. Na velké nákupy se ale jezdí do Plané nebo Tábora.

Jaroslav Frantík se v Ústrašicích narodil, a tak má dobrý přehled, jakým směrem se obec za desítky let posunula.
„Velkým přínosem je pro obec teprve tři roky starý vodovod. Do té doby jsme si museli vodu zajišťovat z našich studní,“ říká rodák z Ústrašic, kde si za posledních více než deset let našla svůj domov spousta nových rodin.
První novostavby začaly růst jako houby po dešti na kraji obce za křižovatkou ve směru na Skalici. Další jen o pár let později na kraji obce u výjezdu z lesa ve směru od Plané nad Lužnicí.

„Vykoupili jsme pozemky a ty nabídli lidem. První parcely jsme prodávali za 150 korun za metr, protože šlo jen o pozemkem bez sítí. Ty blíže k Plané už byly s infrastrukturou, proto stál metr čtvereční čtyři stovky,“ upřesňuje starosta.
Ve směru na Skalici na třiceti parcelách je postaveno nebo se staví dvacet domů. Další tři již obývané si majitelé postavili na pozemcích koupených od soukromníka. Z dalších třiceti parcel u lesa na Planou je už pouze pět dosud nezastavěných
Díky nově nastěhovaným se původní počet obyvatel, který se pohyboval kolem dvou stovek, rozrostl na současných 325 lidí. A další přibudou po zkolaudování nových domů.

Jeden z důvodů, proč je o bydlení v Ústrašicích takový zájem, je poloha obce mezi krásnými lesy. Když jimi projedete zhruba kilometr, už jste v Plané nad Lužnicí.

Podle Jaroslav Frantíka je stavební boom způsoben také přízninou cenou pozemků. „Lidé si je mohli koupit za slušnou cenu,“ zmiňuje politiku obce, kterou mezi sebe lákají nové obyvatele.
Na pracovní místa by je ale v takové míře přilákat nemohli. I když jeden větší podnik se tady přece jen nachází. Jde o státní podnik Mezinárodní testování drůbeže, který se zabývá chovem a kontrolou užitkovosti drůbeže, prodejem drůbeže a krmiv a výrobou krmných směsí. Ale ani tady už nepracuje tolik místních jako dříve.

„Dříve tady byla i chovná stanice býků,“ přidává ze svých znalostí Frantík, který už roky jezdí do práce mimo obec. Jako rodák nedá na Ústrašice dopustit. Ale vždy a všude je prý co zlepšovat. Hlavně že jim nechybí místo, kde se o tom všem dá diskutovat. K tomu dobře slouží místní hospůdka se sálem. V něm se během roku uskuteční několik zábav a plesů myslivců, hasičů i drůbežářů.
„Kromě toho je sál využívaný i sportovci, kteří zde pořádají turnaje v pingpongu, a ženami, které do něj chodí každou neděli cvičit,“ dodává Frantík.
V obci v posledních pěti letech zvýšili aktivitu místní hasiči. Vzhledem k původní nečinnosti už hrozilo, že budou muset skončit a obecní kasa by pak musela platit za požární ochranu sousedům.

Co ale trápí zřejmě všechny obyvatele, je problém se signálem všech operátorů.
„Nedá se odtud pořádně volat,“ stěžuje si Frantík. A podle starosty to vypadá, že ani v nejbližší době ke zlepšení nedojde.
I když plánů do budoucna tu mají dost, s výsledky předcházejícího volebního období je Machander spokojený.
„Podařily se nám čistička odpadních vod, vodovod i kanalizace, dodělali jsme komunikace k zastavěným parcelám,“ vyjmenovává akce, při nichž obec prostavěla téměř 40 milionů korun.

Historie. Ústrašice, kdysi též Oustrašice, leží asi devět kilometrů jižně od Tábora. Poprvé je obec připomínána v roce 1405, kdy ji držel Václav Tóma z Ústrašic. Další dochovaná zpráva pochází až z roku 1454, kdy v ní Přibík z Dobronic získal jakousi odúmrť.
V 16. století ves náležela rodu Kraselovských z Kraselova, z něhož bratři Václav, Zdislav a Mikuláš ji prodali Volfu st. Hozlauerovi z Hozlau, který pak Ústrašice připojil ke Bzí. Po něm ves držel jeho syn a následně vnuk Volf ml. Hozlauer, který zde pravděpodobně postavil tvrz. Tu pak s dvorem a vsí prodal svému bratru Petru Pavlovi ml. Hozlauerovi, od něhož roku 1616 celé zboží odkoupil Petr Vok Kořenský z Terešova.
Statek Ústrašice i ves s mlýnem koupil v roce 1630 Matyáš Karel František ze Šternberka a vše připojil ke svému bechyňskému panství. Od té doby také mizí zprávy o zdejší tvrzi. Od roku 1677 patřily Ústrašice k Želči. V držení Lobkoviců byly až do roku 1870, kdy je Karel Lobkovic věnoval své dceři Marii Markétě, hraběnce z Harrachu. V roce 1907 Otta Harrach prodal velkostatek v Želči i Ústrašice Františku Maškovi.
Ústrašická tvrz stávala v místech pozdějšího dvora, v jehož severovýchodním rohu bylo možno vidět nad sklepem klenutí – pravděpodobně její jediný pozůstatek.
Říká se, že z bývalého dvorského sklepa vede stará, dnes zasypaná podzemní chodba, ústící až u rozcestí silnice z Plané do Želče.
Hozlauerové z Hozlau byli starou českou rodinou německého původu, která pocházela z tvrze Hozlau na Chebsku. V jejich erbovním štítu, rozděleném pokosem i pošikem se střídalo červené a stříbrné pole. Nad přilbou pak byl zlatý snop coby symbol svornosti a hojnosti.
Předkové tohoto rodu se v druhé polovině 15. století přestěhovali více do vnitrozemí, zanedlouho jejich potomci zbohatli a rozdělili se do dvou větví. Jeden ze tři bratří – Volf starší – koupil na jihu vesnice Bzí, Štipoklasy a Ústrašice a stal se zakladatelem větve Hozlauerů ze Bzí.
Kdysi se obyvatelům Ústrašice říkalo Prameňáci. To proto, že zdejší muži se ponejvíce živili plavením dřeva po Lužnici a Vltavě až do Prahy. Byli to zdatní a otužilí muži. Měli své plavecké písně, kterými si zpříjemňovali namáhavou dřinu. Že nebyla právě nejlépe placena, o tom svědčí dobový popěvek: „Prameňáci jedou, chleba nemají, pod prameny vlezou, kůru žvejkají.“ Zdroj: www.ustrasice.cz

Pavlína Macelová

27.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zpracování mezd a vedení podvojného účetnictví, PP na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, kontakt e-mailem nebo tel.. Pracoviště: Zvs nemyšl, spol. s r.o., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Vladimír Kropáček, +420 602 128 699. Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 17 000 Kč Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV výhodou, , spolehlivost, samostatnost a zodpovědný přístup k práci., Náplň práce : manipulace s výrobky, koncová výroba, sanitace střediska, Zaměstnanecké výhody: Práce na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní české společnosti s více než 110letou tradicí, měsíční a roční odměny, 5 týdnů dovolené, další zaměstnanecké výhody (závodní stravování, možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, zvýhodněné mobilní tarify atd.), Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč Obchodní zástupci zprostředkovatel obchodu a služeb, obchodní zástupce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP B, znalost ruského a ukrajinského jazyka, náplň práce: zprostředkování obchodu a služeb, časté pracovní cesty na Ukrajinu, mzda + pohyblivá složka mzdy, kontakt e-mailem. Pracoviště: Olha naumenko, Kpt. Jaroše, č.p. 2384, 390 03 Tábor 3. Informace: Naumenko Olha, . Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Dělník potravinářské výroby, zpracovatelé masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce v Ne. Manipulace s jateckými polotovary, manipulace s masem a masnými výrobky, převážení, porcování, balení masa a masných výrobků, obsluha linky, obsluha strojů. Mimořádné odměny, 25 dnů dovolené, závodní stravování, svačiny zdarma, zaměstnanecké balíčky, příspěvek na penzijní připojištění, systém kafeterie. Kontakt: tel. Po - Pá 8:00 - 14:00 h. mailem, osobně.. Pracoviště: Kostelecké uzeniny a.s., provoz planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Petra Varačková, +420 724 067 818,381 419 363.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

V pátek si aranže mohla prohlídnout široká veřejnost.
28

Floristická soutěž vzdala hold 100. výročí republiky

Střelnice se zahalí do purpurové

Tábor - Historická budova Spolkového domu Střelnice se připojí ke celosvětovým oslavám Mezinárodního dne předčasně narozených, který připadá na sobotu 17. listopadu.

Světový pohár v cyklokrosu hostí Komora

Tábor - Po pěti letech se do Tábora vrací Světový pohár v cyklokrosu.

Střelnice chystá festival hraček

Tábor – V neděli se koná v táborské Střelnici jednodenní festival hraček pro rodiny s dětmi Hračkárna, na kterém najdete zboží, jež v běžných obchodech není k mání.

Svolali demonstraci za demisi premiéra

Tábor – V sobotu od 17 hodin se na Žižkově náměstí v Táboře koná demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT