VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústrašické trápí špatný signál všech operátorů

Ústrašice –Novostavby rostou v obci jakou houby po dešti. Zájemce o bydlení na vesnici přilákala příznivá cena pozemků a poloha blízko města.

27.12.2010
SDÍLEJ:

Když je čas a počasí, může Taťána Urbanová vzít sáňky a spolu s malou Nikolkou sjíždět kopeček hned za vlastním barákem.Foto: DENÍK/ Pavlína Macelová

Mráz a sluníčko. Přímo lukrativní zimní kombinace, při níž nešlo zůstat doma. Neodolala ani Taťána Urbanová s téměř dvouletou Nikolkou, kterou vzala na saních na menší kopec. Mají ho pouhých pár metrů za vlastním domem. Do Ústrašic se mladá maminka původem z Ukrajiny přivdala.

Po práci téměř po celé republice včetně Tábora tady v obci zakotvila natrvalo. Důvodem byl manžel, kterého tady poznala.
Ještě před narozením dnes již sedmiletého syna pracovala v lesní školce. Po mateřské tam nastoupila znovu, ale jen na krátký čas, protože ji opět povolaly mateřské povinnosti. Tentokrát s dcerou Nikolkou.

A co se jí v Čechách, které se staly jejím druhým domovem, líbi? Určitě příroda a lidé. I když ne vždy je vše růžové, ani v nejmenším si nestěžuje. Na to by prý neměla ani čas. Ač na mateřské dovolené, práce má dost. Doma ji zaměstnává hospodářství s početnýn zvířectvem.
„Babička podojí ráno, já večer a manžel v hospodářství pracuje hned, jak přijde domů z práce,“ říká Urbanová. To vše by ale za pohodlí paneláku nevyměnila. Jen kdyby z Ústrašic vyjel autobus o něco častěji než dosud.
„Syna do školy vozí každé ráno manžel cestou do práce do Sezimova Ústí a při zpáteční cestě ho vyzvedává z družiny,“ popisuje rytmus rodiny z malé vesnice.

Do nedaleké Plané nad Lužnicí se ale můžete vydat i pěšky. Mezi lesem a silnicí vede kvalitní chodník, který si Ústrašičtí na plánském pozemky sami vybudovali.
„Příští rok bychom chtěli tuto stezku pro pěší opatřit světly,“ spřádá plány na vylepšení ústrašický starosta Vlastislav Machander.
Kdo potřebuje základní potraviny, dobře mu poslouží místní samoobsluha. Na velké nákupy se ale jezdí do Plané nebo Tábora.

Jaroslav Frantík se v Ústrašicích narodil, a tak má dobrý přehled, jakým směrem se obec za desítky let posunula.
„Velkým přínosem je pro obec teprve tři roky starý vodovod. Do té doby jsme si museli vodu zajišťovat z našich studní,“ říká rodák z Ústrašic, kde si za posledních více než deset let našla svůj domov spousta nových rodin.
První novostavby začaly růst jako houby po dešti na kraji obce za křižovatkou ve směru na Skalici. Další jen o pár let později na kraji obce u výjezdu z lesa ve směru od Plané nad Lužnicí.

„Vykoupili jsme pozemky a ty nabídli lidem. První parcely jsme prodávali za 150 korun za metr, protože šlo jen o pozemkem bez sítí. Ty blíže k Plané už byly s infrastrukturou, proto stál metr čtvereční čtyři stovky,“ upřesňuje starosta.
Ve směru na Skalici na třiceti parcelách je postaveno nebo se staví dvacet domů. Další tři již obývané si majitelé postavili na pozemcích koupených od soukromníka. Z dalších třiceti parcel u lesa na Planou je už pouze pět dosud nezastavěných
Díky nově nastěhovaným se původní počet obyvatel, který se pohyboval kolem dvou stovek, rozrostl na současných 325 lidí. A další přibudou po zkolaudování nových domů.

Jeden z důvodů, proč je o bydlení v Ústrašicích takový zájem, je poloha obce mezi krásnými lesy. Když jimi projedete zhruba kilometr, už jste v Plané nad Lužnicí.

Podle Jaroslav Frantíka je stavební boom způsoben také přízninou cenou pozemků. „Lidé si je mohli koupit za slušnou cenu,“ zmiňuje politiku obce, kterou mezi sebe lákají nové obyvatele.
Na pracovní místa by je ale v takové míře přilákat nemohli. I když jeden větší podnik se tady přece jen nachází. Jde o státní podnik Mezinárodní testování drůbeže, který se zabývá chovem a kontrolou užitkovosti drůbeže, prodejem drůbeže a krmiv a výrobou krmných směsí. Ale ani tady už nepracuje tolik místních jako dříve.

„Dříve tady byla i chovná stanice býků,“ přidává ze svých znalostí Frantík, který už roky jezdí do práce mimo obec. Jako rodák nedá na Ústrašice dopustit. Ale vždy a všude je prý co zlepšovat. Hlavně že jim nechybí místo, kde se o tom všem dá diskutovat. K tomu dobře slouží místní hospůdka se sálem. V něm se během roku uskuteční několik zábav a plesů myslivců, hasičů i drůbežářů.
„Kromě toho je sál využívaný i sportovci, kteří zde pořádají turnaje v pingpongu, a ženami, které do něj chodí každou neděli cvičit,“ dodává Frantík.
V obci v posledních pěti letech zvýšili aktivitu místní hasiči. Vzhledem k původní nečinnosti už hrozilo, že budou muset skončit a obecní kasa by pak musela platit za požární ochranu sousedům.

Co ale trápí zřejmě všechny obyvatele, je problém se signálem všech operátorů.
„Nedá se odtud pořádně volat,“ stěžuje si Frantík. A podle starosty to vypadá, že ani v nejbližší době ke zlepšení nedojde.
I když plánů do budoucna tu mají dost, s výsledky předcházejícího volebního období je Machander spokojený.
„Podařily se nám čistička odpadních vod, vodovod i kanalizace, dodělali jsme komunikace k zastavěným parcelám,“ vyjmenovává akce, při nichž obec prostavěla téměř 40 milionů korun.

Historie. Ústrašice, kdysi též Oustrašice, leží asi devět kilometrů jižně od Tábora. Poprvé je obec připomínána v roce 1405, kdy ji držel Václav Tóma z Ústrašic. Další dochovaná zpráva pochází až z roku 1454, kdy v ní Přibík z Dobronic získal jakousi odúmrť.
V 16. století ves náležela rodu Kraselovských z Kraselova, z něhož bratři Václav, Zdislav a Mikuláš ji prodali Volfu st. Hozlauerovi z Hozlau, který pak Ústrašice připojil ke Bzí. Po něm ves držel jeho syn a následně vnuk Volf ml. Hozlauer, který zde pravděpodobně postavil tvrz. Tu pak s dvorem a vsí prodal svému bratru Petru Pavlovi ml. Hozlauerovi, od něhož roku 1616 celé zboží odkoupil Petr Vok Kořenský z Terešova.
Statek Ústrašice i ves s mlýnem koupil v roce 1630 Matyáš Karel František ze Šternberka a vše připojil ke svému bechyňskému panství. Od té doby také mizí zprávy o zdejší tvrzi. Od roku 1677 patřily Ústrašice k Želči. V držení Lobkoviců byly až do roku 1870, kdy je Karel Lobkovic věnoval své dceři Marii Markétě, hraběnce z Harrachu. V roce 1907 Otta Harrach prodal velkostatek v Želči i Ústrašice Františku Maškovi.
Ústrašická tvrz stávala v místech pozdějšího dvora, v jehož severovýchodním rohu bylo možno vidět nad sklepem klenutí – pravděpodobně její jediný pozůstatek.
Říká se, že z bývalého dvorského sklepa vede stará, dnes zasypaná podzemní chodba, ústící až u rozcestí silnice z Plané do Želče.
Hozlauerové z Hozlau byli starou českou rodinou německého původu, která pocházela z tvrze Hozlau na Chebsku. V jejich erbovním štítu, rozděleném pokosem i pošikem se střídalo červené a stříbrné pole. Nad přilbou pak byl zlatý snop coby symbol svornosti a hojnosti.
Předkové tohoto rodu se v druhé polovině 15. století přestěhovali více do vnitrozemí, zanedlouho jejich potomci zbohatli a rozdělili se do dvou větví. Jeden ze tři bratří – Volf starší – koupil na jihu vesnice Bzí, Štipoklasy a Ústrašice a stal se zakladatelem větve Hozlauerů ze Bzí.
Kdysi se obyvatelům Ústrašice říkalo Prameňáci. To proto, že zdejší muži se ponejvíce živili plavením dřeva po Lužnici a Vltavě až do Prahy. Byli to zdatní a otužilí muži. Měli své plavecké písně, kterými si zpříjemňovali namáhavou dřinu. Že nebyla právě nejlépe placena, o tom svědčí dobový popěvek: „Prameňáci jedou, chleba nemají, pod prameny vlezou, kůru žvejkají.“ Zdroj: www.ustrasice.cz

Pavlína Macelová

27.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kuchař. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 19 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Seřizování vstřikovacích lisů pro výrobky z plastů., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu a další benefity., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně (Mladá Vožice).. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů obsluhovatel lisu - dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha lisu na lisování výrobního odpadu ve výrobě pro automobilový průmysl, skládání palet do boxů, 12 hod směny v nepřetržitém provozu. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a spolehlivost. Nástupní mzda je od 15000 Kč/měsíc, mzda po zapracování a započítání bonusů až 20000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohodě ihned. Zájemci se mohou přihlásit zasláním svého životopisu s uvedením pozice na e-mail: personalnitabor@greiner-perfoam.com. Bližší informace poskytneme na personálním oddělení., Perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, a jiné.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Výroba - Výroba Ruční balič 16 000 Kč

Ruční baliči Pracovník balení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Chcete být součástí společnosti vyrábějící zařízení, na kterém vaří kuchaři ve špičkových restauracích po celém světě? Pojďte pracovat pro RM GASTRO., Jsme 100% čeká firma s více než 23 letou historií. Co do objemu výroby gastro zařízení nemáme v České republice konkurenci. Ke svým spolupracovníkům, obchodním partnerům i ke svému okolí se chováme s úctou a odpovědností., Pro posílení týmu našeho výrobního závodu ve Veselí nad Lužnicí hledáme vhodného kandidáta na tuto pozici., Pracovník balení finálních výrobků., Co u nás budete dělat:, Podle stanoveného postupu budete balit finální výrobky - gastronomická zařízení do obalů (kartnové krabice, palety). Výsledkem Vaší práce bude finální výrobek např.fritéza, pizza pec, sporák připravený pro expedici k zákazníkovi., Co očekáváme od Vás:, je odpovědnost za kvalitu odvedené práce pro Vás samozřejmostí? Můžete pracovat ve dvousměnném provozu od pondělí do pátku (ranní směna 6-14:15, odpolední směna 14:15-22:30)?, To je skvělé, ostatní Vás naučíme!, Co můžete očekávat Vy od nás:, - práci na hlavní pracovní poměr, - úkolovou mzdu až 120Kč/hod, - dotované stravování v ceně cca 30Kč, - prémie za docházku až 1000Kč měsíčně, - příspěvek na údržbu pracovních oděvů, - práci v čistém a bezpečném prostředí, - kvalitní zaškolení a vybavení, , Z ergonomických důvodů je tato pozice určena pro muže., DALŠÍ INFORMACE NALEZNETE NA http://rmgastro.cz/prace/otevrene-pracovni-pozice, Kontakt: emailem, telefonicky (všední dny 7-15hod).. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řídil pod vlivem alkoholu

Zasloužené vítězství si vychutnával Josef Talafous, svěřenec Michala Nováka, když 3:0 na body zdolal svého soupeře.

V červenci poměří síly s těmi nejlepšími v Evropě

Stačilo zabrat páčidlem a k zemi se z Barevné skály sesypalo kamení

Český Krumlov - Že je skála v opravdu dezolátním stavu, potvrdili pracovníci chomutovské firmy STRIX, kteří si v pondělí ráno Barevnou Skálu v Novém Spolí převzali k asanaci od Lesů ČR. Stačilo totiž zabrat páčidlem a k zemi se sypalo kamení.

OBRAZEM: Trhy ve dvoře na Kozí farmě přilákaly děti i dospělé

Chýnov - Na Kozí farmě u Svobodů v Turovecké ulici v Chýnově se již tradičně konaly Trhy ve dvoře.

Majáles a jeho 150 akcí

České Budějovice - Patnáctý ročník českobudějovického Majálesu byl slavnostně zahájen v neděli v 19 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.

V úterý naměříme 25 stupňů Celsia

Jižní Čechy - V pondělí a úterý nás v jižních Čechách čeká jasno až polojasno s teplotami mezi 21 až 24 stupni Celsia.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT