Světlé a prostorné pokoje s vlastním hygienickým zázemím nabídne nový bechyňský domov pro seniory. Podobný by mohl stát i v Táboře u nemocnice. Stavba v Bechyni se 122 lůžky spěje ke konci. Dělníci ji opustí v říjnu a klienti se do nových prostor budou z náměstí stěhovat až v novém roce.

„Postupujeme podle plánu a za celou dobu realizace jsme nemuseli řešit žádné propady v termínu. Firma už pracuje na fasádách a má hotové i interiéry třetího patra," popisuje ředitelka seniorského domu Alena Sakařová, která bude řídit velké stěhování ze současné budovy na náměstí.

Jihočeský kraj, který financuje výstavbu nového objektu,  již vypsal výběrové řízení na dodavatele vnitřního vybavení.

Pro nynější bechyňské klienty je v nových pokojích připraveno zatím 62 míst. V případě, že nedojde k diskutovanému zrušení domovů v Tučapech a Budislavi, budou zbývají lůžka k dispozici dalším zájemcům.

Dům v Bechyni
• Domov zřizuje a financuje Jihočeský kraj. Za zařízení zaplatí necelých 162 milionů.
• Současný domov pro seniory
v Bechyni se nachází ve třech starých budovách na náměstí TGM a již nevyhovuje potřebám.
• Nový bude hotový do konce října a po novém roce čeká na seniory stěhování z náměstí.


Stavba dalšího zařízení pro seniory se plánuje v Táboře, a to se specializací na klienty s Alzheimerovou nemocí. Pokud plány vyjdou do všech detailů, bude se na něm podílet i sezimoústecká radnice.

„V radě už jsme schválili znění našeho návrhu pro Tábor. Nabízíme jednorázový transfer ve výši 3,5 milionu a potom ročně další až milion osmdesát tisíc," naznačuje starosta Martin Doležal, „Je to  náš vstřícný krok a myslím, že  i solidní férová nabídka."

Pochopitelně, že za něj Ústí očekává protihodnotu.

Zmíněnou protihodnotu vidí starosta Martin Doležal v rovnocenném posuzovaná žadatelů o umístění do zařízení, ať již nového, nebo do  G – centra, kde nyní bydlí 18 lidí z Ústí. Tedy aby při tak zvané bonifikaci neztráceli na tom, že trvale nežijí v Táboře.

Tábor  dosud G – centru dotuje provoz i za občany z Ústí, které je  ochotné si za ně platit, což je výhodnější než stavět vlastní domov. V návrhu uvádí, že pro Ústí by se pamatovalo  s 25 lůžky v G – centru a s pěti v novém objektu.

Kromě zmíněných 3,5 milionu by Tábor získal každý rok 450 tisíc a k tomu z každého obsazeného lůžka obyvatelem  Ústí standardně 21 tisíc za rok. Ročně tedy maximálně za 30 míst lehce přes milion.

„Ty peníze by plně pokrývaly potřeby Tábora na dofinancování za naše občany," říká Martin Doležal.

close Konečná podoba stavěného domu pro seniory v Bechyni. zoom_in Místostarostka Olga Bastlová, která má v Táboře sociální oblast v kompetenci, s návrhem dnes seznámí vedení města. „Osobně si myslím, že tento návrh by bylo možné akceptovat. Ze strany Sezimova Ústí je to skutečně vstřícný krok a já doufám, že případné ústupky budou jen nepatrné," přála si včera před projednáním materiálu.

Pro stavbu domova Tábor odkoupí pozemky před nemocnicí. Hlavní část má tvořit zařízení se zvláštním režimem se zaměřením na Alzheimerovu chorobu, v návrhu je ale také část pro 25 lůžek v režimu domu s pečovatelskou službou. Ve středu už skončila architektonická soutěž, za dva týdny se jednotlivými návrhy  bude zabývat komise.

Předpokládané náklady na stavbu činí  90 milionů. Kraj souhlasí, že zařízení zařadí do systému dotovaných lůžek.

Se stěhováním seniorů
 do nového pomohou studenti

Bechyně – Na stěhování má sice ještě bechyňský domov pro seniory půl roku, ale už nyní nenechávají jeho pracovnice nic náhodě a vše pečlivě připravují. Z náměstí T. G. Masaryka poputuje do nového areálu všech 62 klientů. O tom, nač se mají připravit, nám řekla ředitelka domova Alena Sakařová.



Kdy se stěhováním začnete?
Jestli vše klapne, jak se předpokládá, tak se domov zkolauduje na konci října. Mám takovou představu, že potom začneme postupně převážet věci, bez kterých se obejdeme. To je například vybavení skladů, rezervní pomůcky, vybavení administrativy, kanceláře či dílenský provoz. Jakmile budeme znát pevný termín, začneme převážet vybavení, které půjde s námi. 


Připravujete se už nyní?
Už máme udělaný dopředu přehled, jak se kteří klienti do domova přepraví. Sanitou jich pojede 12, autobusem s plošinou zatím 32 a naším transitem je schopných se dopravit 17 lidí. Počty se budou určitě měnit podle aktuálního stavu klientů. Doufám, že to zvládneme za den. Nemyslím si, že by to měl být problém. Naopak nám rychlé stěhování nezkomplikuje další provoz.


Zvládnete ho sami?
Samozřejmě budou lidem pomáhat naši zaměstnanci a dobrovolníci z řad studentů zdejší umělecké školy. S každým klientem půjde jeho zavazadlo s osobními věcmi. Zbylý nábytek do nového odstěhuje firma.


Máte z toho obavy?
Snad všechno klapne. Už to máme ale nacvičené. Když jsme tady dělali podlahy, museli jsme každého klienta zabavit a přestěhovat do jiných pokojů. Vědí, co je čeká. Někteří se těší, jiní mají obavy, další se nevyjadřují. Mluvíme s nimi o jejich představách. Určitě si ale stěhováním polepšíme. Prostory jsou krásně světlé a každý pokoj má i hygienické zázemí.