Přestože radnici ve svých plánech usměrňuje darovací smlouva od státu a památkáři, Sezimovo Ústí plánuje revitalizaci přilehlého parku za více než sedm milionů korun.
„Usnesení o prodeji nikdo nezrušil, takže stále platí, jen není v této době aktuální. Darovací smlouva nám přikazuje, že objekt má sloužit veřejnosti, proto jsme požádali o několik dotací,“ informoval o aktuálním stavu historického objektu, který je součástí komplexu Benešovy vily, starosta Bedřich Beneš.
„Je mi jedno, zda vilu prodají nebo ji sami obnoví, ale již by se ten objekt mohl nějak využít. Podle mého zbytečně chátrá, ale chápu to, pokud na to nejsou peníze,“ zmínila se Iva Semrádová z Ústí.
Předseda Bytového družstva Tábor, Stanislav Snášel, měl zájem o koupi vily vloni. Podle jeho slov ho pak celý rok radnice neoslovila a přestala komunikovat.
„Chápu to tak, že město již nemá o prodej zájem. Pokud by mě ještě oslovilo, zájem bych možná měl, ale za úplně jiných podmínek. Koruna klesla a myslím, že vila tímto prodělala,“ reagoval Snášel.
Sezimoústecká radnice zatím požádala o tři dotace, které s vilou souvisejí. Téměř 130 tisíc korun na opravu střechy nad vchodem do vily město nedostalo a bude žádat znovu. Další dvě dotace se vztahují k rekonstrukci parku.

„Získali jsme grant na zhotovení projektu této rekonstrukce. Na výsledek zásadní žádosti na samotnou rekonstrukci ve výši přes sedm milionů korun teprve čekáme. Více budeme vědět asi tak v únoru,“ řekl včera a nastínil možnou podobu rekonstruovaného parku.


Obnovená historie
Pokud bude město úspěšné a dotaci získá, radnice ze všeho nejdříve obnoví systém cest.
„Tento les je padesát let neudržovaný a naším cílem je navrácení parku do původního stavu. Z neudržovaného lesa chceme udělat prosvětlený udržovaný park, ponecháme solitérní stromy, náletové dřeviny vymýtíme a místo osázíme novými listnáči,“ představil Beneš projekt a dodal, že pracovníci radnice pečlivě hledali historické informace o podobě parku.
„Chceme parku navrátit jeho původní historickou podobu,“ sdělil Beneš s tím, že park by sloužil návštěvám veřejnosti.
Sezimovo Ústí platí ročně 100 až 150 tisíc korun za nutnou údržbu vily. Více peněz ze svého rozpočtu ale uvolnit nemůže. „Pokud dotaci na park nedostaneme, zaměříme se na samotnou nemovitost a dotace budeme čerpat po malých částkách,“ dodal Beneš.