Zatím žádné město nenabízí takzvané transparentní účty, u nichž by občané mohli on-line sledovat každou přijatou či utracenou korunu, jak to již nyní funguje například u veřejných sbírek. Má ho například maminka nemocného Kryštůfka z Bechyně i sdružení Hrzán sobě. Průkopníkem by ale mohlo být Sezimovo Ústí. O otevřený účet se intenzivně zajímá.

„Už jsme oslovili několik bank, aby nám poradily zda a za jakých podmínek by to pro nás bylo vhodné. Pokud to půjde, tak to uděláme, protože používáme peníze, které jsou všech občanů," říká starosta Martin Doležal.

Jak dodal, má to však svá ale. Systém nesmí být moc náročný ani personálně a je nutné umět zatajit určité skutečnosti. Například platy zaměstnanců radnice nebo rodná čísla plátců.

Všechna města okresu dosud nabízejí alespoň rozklikávací rozpočty, které jsou také jedním z protikorupčních nástrojů. „Zavedli jsme ho loni, stav hospodaření se ale aktualizuje jen jednou za čtvrt roku," přibližuje princip vedoucí táborského finančního odboru Dana Daňková.

Podle Romana Kofroně (33) z Tábora je taková nabídka dostačující. „O hospodaření města se moc nezajímám, ale na stránky se podívám, takže mám přehled o rozpočtových změnách. Jinak to neřeším."

Zavedení transparentního účtu pro Tábor si ale starosta Jiří Fišer zatím nedovede představit.

- Transparentní účet je bankovní účet, do kterého může nahlížet veřejnost, zpravidla přes webové stránky.
- Nabízí ho jen některé bankovní ústavy.
- Vedou jej některé politické strany, politici, veřejné sbírky.
- Z měst je má např. Tišnov, Nové Město nad Metují či Praha.

Starosta Fišer se domnívá, že Tábor je na to moc velký. „U takto velkého rozpočtu s tolika podúčty jako má Tábor, by to nebylo jednoduché. Znamenalo by to spousty kódů a čísel." Písečtí mají sice o pár tisíc obyvatel méně a zhruba o 300 milionů nižší příjmy, ale zavedení transparentního účtu se u nich už zvažuje.

K antikorupčním prostředkům patří kromě transparentních účtů také zveřejňování nahrávek z jednání zastupitelů. Na webových stránkách je zveřejňují Tábor a Sezimovo Ústí.

Například v Plané, která má téměř čtyři tisíce obyvatel, se občané o hospodaření radnice dozví podobně jako v jiných malých městech regionu. Tedy prostřednictvím internetu a na zastupitelstvu. „Plnění rozpočtu visí průběžně na webových stránkách města. Občané mají samozřejmě možnost přijít na zastupitelstvo, kde je prostor pro jejich dotazy," shrnul starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek.

O zřízení transparentního účtu zatím neuvažovali ani ve Veselí nad Lužnicí. „Jako každé jiné město, máme na internetových stránkách rozepsaný rozpočet, ze kterého lidé vyčtou, odkud jsme získali jakou částku a na co jsme ji použili," vysvětlil starosta Václav Matějů.

Občanům, kteří se o tuto problematiku více zajímají, je určen ještě portál ministerstva financí www.statnipokladna.cz, kde se mohou přes umístěnou aplikaci také proklikat do hospodaření své obce.

Právník: Transparentní účet nestačí

Tábor – K problematice transparentních účtů se pro Deník vyjádřil právník Transparency international Petr Leyer: „Domnívám se, že toto opatření může zlepšit přehled občanů o aktuálních příjmech a výdajích místních samospráv. Bude tedy velmi snadno dohledatelné, jaké finanční transakce se na účtu obce odehrály. Na základě toho pak půjde zjistit, co bylo jejich důvodem (např. veřejná zakázka). Věc může fungovat i naopak, tzn. že občan bude kontrolovat, zda a jak je plněn rozpočet. Takže shrnuto se dá říct, že toto opatření může přispět k lepší kontrole ze strany veřejnosti.

Je však potřeba dodat, že samo o sobě ovšem nic nevyřeší a korupci nebo lépe řečeno nehospodárnosti nezabrání. Musí k němu přistoupit další nástroje, např. rozklikávací rozpočet, uveřejňování smluv, záznamů z jednání zastupitelstva apod. Problémem může být i přehlednost. Liberecký kraj má několik desítek transparentních účtů a já osobně se v nich příliš zorientovat nedokážu. Jako poslední pak vidím problém s tím, jaké transakce a údaje budou na účtu dohledatelné. Problematická může být výplata mezd zaměstnancům a jejich čísla účtů či různé poplatky přijímané v rámci výkonu přenesené působnosti.

Věc není úplně jednoduchá a nabízí prostor i pro různé otázky. Bude pak záležet na konkrétních městech a obcích, jak v praxi svůj transparentní účet vyřeší a zda k nim přidají i jiná protikorupční opatření."

Transparency International je nevládní neziskovou organizací, jejímž posláním je mapovat stav korupce v ČR a svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování.