Nápoj typu kola nebo přeslazený džus, to jsou typické nápoje, po kterých nejen táborské dítě rádo sáhne.
Stravování před deseti lety, pěti roky a nyní zaznamenává určité změny. „Vývoj se blíží k tomu, co je dnes za oceánem. To znamená hot dogy, kola a podobně. Jde o stravu s přebytkem cukrů a tuků, říkáme tomu prázdné kalorie,“ uvedla lékařka z táborské poradny zdraví Markéta Foltynová.
Životní tempo se zrychluje a rodičům chybí čas na přípavu kvalitního jídla. Velmi často pak kupují polotovary nebo hotová jídla. Čím tento méně zdravý trend kompenzovat?
„Je třeba ve výchově dbát na nastavení pravidel zdravé výživy. Pokud rodiče budou sami jíst zdravě, pak se to od nich naučí i děti. Jsou věci, které mohou ovlivnit snadno, snídaně, svačiny, večeře i stravu o víkendu. Takže je třeba začít na děti působit a ovlivňovat je příkladem,“ dodala Foltynová.
Odborníci doporučují vyvarovat se sladkého jídla, lízátek, limonád i přeslazených nápojů. A žízeň v letních parnech zahánět spíše dětským nebo ovocným čajem.
Nevhodná strava totiž nezpůsobuje pouze nadváhu, ale má svůj vliv na zdraví chrupu. Na trhu dnes existuje nepřeberné množství zubních past a prostředků umožňujících prevenci. Hlavní podíl zodpovědnosti však leží na rodičích.
Chrup chce starost
„Řekla bych, že situace je dnes spíše horší. Dříve se stav chrupu hlídal. Teď je to vše na rodičích a zhruba třetina nebo polovina rodičů přijde až když je dítě oteklé. Je rozumnější, když se dítě přijde ukázat hned po prořezání zubů a jenom si s lékařem popovídá, než když už ho čeká náročný zákrok. Ten je pro dítě traumatizujícím zážitkem,“ radí veselská zubní lékařka Helena Šolleová.
„Již jsem si zvykla a s malou k zubaři chodíme pravidelně. Za nás jsme chodili k zubaři se školou. Příjemné to nebylo, ale mělo to něco do sebe,“ uvedla Jidřiška Malá z Tábora.