Divadelní informační centrum umožnilo návštěvníkům nahlédnout i do svého zákulisí. Viděly ho téměř dva tisíce lidí.

Noční kostýmované prohlídky byly dokonce spojené s divadelní minifraškou. Mezi hosty nechyběli ani turisté až z druhého konce světa.

Dříve bývalo divadlo v době prázdnin zavřené. Poslední dva roky slouží divadelní informační centrum, které má celoroční provoz. Díky němu nahlédnou do zákulisí, které se pyšní dvěma hledišti postavenými v pravém úhlu proti společnému jevišti.

„Jelikož se hodně návštěvníků města chtělo do divadla podívat, reagovali jsme na tuto situaci,“ vysvětlila Jindřiška Nezvedová z divadelního informačního centra.

Při návštěvě lidé vstoupí pomyslně do roku 1840 a přenesou se do doby Josefa Kajetána Tyla. Mohou také usednout do sálu z roku 1887.

„Spatří nad sebou křišťálový lustr a lunetový strop. Po prknech jeviště se vydají do Tylova domu a do šaten herců a zpět na prostorné jeviště, kde se jim naskytne jedinečný pohled na obě hlediště současně,“ popisuje průběh prohlídky Nezvedová.

Při rozhrnutí obou opon najednou lidé často vydechnou a začnou tleskat. Děti se smějí a výskají překvapením. „To jsou právě ty chvíle, kdy si říkám, jak je dobře, že tu naší chloubu ukazujeme světu. Vždyť jsme rarita, tak proč si to nechávat pro sebe,“ míní Jindřiška Nezvedová.

Více návštěvníků

První rok museli pracovníci informačního centra oslovovat kolemjdoucí, aby je informovali o možnosti prohlídky. Letos už lidé chodili sami. Někteří se jen přišli informovat o možnosti předplatného, jiní se vraceli na prohlídky divadla se svými známými.

„Brali nás už jako nedílnou součást táborského letního kulturního dění. Přicházelo i daleko víc cizinců. I když většina prohlídek byla vedena v češtině, měli jsme zde i návštěvníky ze vzdálených zemí, jako jsou Japonsko, USA nebo Austrálie,“ pochlubila se Nezvedová.

Že je skutečně čím se pyšnit, dokazují i čísla. Loni navštívilo informační centrum přes 1600 turistů, z toho více jak 600 neodolalo prohlídce zákulisí. Letošní léto bylo na návštěvníky ještě bohatší. Z celkového počtu 5713 se jich po prknech, která znamenají svět, prošlo 1779.

První impuls navštívit zákulisí,vychází většinou od žen. Po vstupu na jeviště se však i mužům zatají dech a návštěvy nelitují.

„Když za mnou přijeli přátelé ze Sokola z Přelouče, odkud pocházím, přemýšlel jsem, co jim ve městě ukázat. Nakonec jsem se rozhodl pro prohlídku divadla a oni byli nadšení,“ chválil činnost divadelního informačního centra Jiří Ježek z Tábora.

Letos začalo s divadelním informačním centrem spolupracovat čtrnáct dalších center a kulturních institucí Jihočeského kraje, které bezplatně propagovaly sebe a své město. Na oplátku mělo táborské divadlo propagační materiály u nich.

Díky informačnímu centru si mohli předplatitelé sami vybrat místo, které jim nejvíce vyhovuje tak, že si vyzkoušeli, jaký je z něj výhled.
Příští léto možná noční prohlídka zavede návštěvníky na druhý balkon a do divadelního sklepení.

Do té doby mohou školáci i předškoláci absolvovat třeba prohlídku s mikulášskou nadílkou, dospělé pak po divadle provede Pierot.