Po šedesáti letech provozu tu o práci přišla řada lidí ze Soběslavi i nejbližšího okolí. S provozem mají dosud spjaté vzpomínky. Smuteční průvod tehdy 31. května prošel centrem, obkroužil náměstí Republiky a přes sídliště Svákov došel až pod hřbitov, kde rakev symbolicky upálil.

Zaměstnanci Jitony vystrojili své bývalé firmě pohřeb.
Tryzna za Jitonu, pozůstalí sledovali kremaci

Po celé trase stáli na chodnících pozorovatelé, kteří vyjadřovali tichou podporu nebo mávali svým známým. Přestože šlo o recesi, mnoho bývalých pracovníků nezakrývalo dojetí ani smutek.

Pohřeb nábytkářského podniku Jitona v Soběslavi se konal 31. května 2011, pracovníci nezapomněli ani na parte či nekrolog.Zdroj: Archiv bývalých zaměstnanců

Zaměstnanci tehdy nenechali nic náhodě a na poslední cestu své drahé Jitoně vystavili parte a sepsali také nekrolog. Smuteční hostina se konala v restauraci U Mrtvoly.

„Narodila se v pohnuté válečné době, přesto do vínku dostala energii lidí, kteří od počátku chtěli něco dokázat a dokázali. Od 1. července 1951 pracovníci Jitony postupně získávali důvěru spotřebitelů, kteří se často a rádi rozhodovali pro nábytek z našich závodů a provozů, aby si do svého domova přinesli lásku k řemeslu a kus tradice, která se rodila z pokolení na pokolení zvláště v oblasti Šumavy,“ zní část posledních slov, které svému podniku věnovali.

Ilustrační foto.
Své Jitoně vypraví zaměstnanci pohřeb

1. července 2021 tak shodou okolností uplyne 70 let od založení fabriky.

Ve své řeči vzpomněli také tradiční nábytkářské sestry a bratry, firmy v kraji ve městech jako je Lišov, Lomnice nad Lužnicí, Vimperk a Blatná, ale i další napříč republikou. Nezapomněli upozornit ani na to, že v době největší slávy měla Jitona přes 4 tisíce zaměstnanců.

Fotoaparáty cvakaly o sto šest

Máte i vy nějaký snímek či vzpomínku svázanou s tímto závodem. Podělte se se čtenáři Deníku, své příspěvky zasílejte na lenka.pospisilova@denik.cz, rádi je zveřejníme.