Zájemce z řad veřejnosti poveze volná replika říčního člunu z 15. století vyrobená z masivu. Její váha se pohybuje okolo 700 kilogramů.

„Program i letos oživí prezentace parního pohonu v lodích a komentovaná přehlídka modelů lodních kanonů a pevnostních protilodních děl. Vyjížďky pro veřejnost chystá Husitské muzeum v Táboře stejně jako loni od 14 hodin,“ láká na program vedoucí oddělení programů a expozic Husitského muzea Kateřina Nimrichtrová.

Akci na souši doprovází vystoupení hudební skupiny Dei Gratia, ukázka výroby rybářských sítí, dílna pro veřejnost, ale také prezentace parního pohonu a přehlídka lodních děl.

„Můžete se těšit například na model protilodního moždíře od Leonarda da Vinci nebo lodní dělo ze slavné Santa Marii Kryštofa Kolumba,“ prozradil Miloslav Vaváček, který stojí mim jiné za projektem Experiment aneb Plnou parou vpřed. Na Jordán tak díky němu vypluje třeba i táborská RC parní flotila.

„Tento typ člunu byl používán na větších řekách a v přímořských oblastech a sloužil k dopravě, obchodu a především k rybolovu,“ doplnil charakteristiku plavidla Aleš Nový z centra Danar.

„Kapacita člunu je omezena, přednost budou mít ti, kteří se objednají předem. Místo je možné si rezervovat na telefonním čísle 734 570 334. Loď vypluje dvakrát do hodiny, děti budou vybaveny záchrannou vestou,“ uzavírá Kateřina Nimrichtrová.