Restaurátor Václav Veřtát z Tábora se s kolegy dotýká unikátních, téměř čtyřmetrových vrat z 15. století. Pochází z kláštera ve Vyšším Brodě. „Patřila do vstupu kláštera. Našli je tam na půdě. Kdo je ale na ni dostal, je mi záhadou. Jedno křídlo váží kolem 200 kilogramů," podivuje se restaurátor.

Masivní dveře byly vyrobeny ze smrkového dřeva, bez dvaceti centimetrů jsou čtyři metry vysoké, široké 3,40 metru a skoro osm centimetrů silné. Původní barvu překrývají tři nátěry, povrch býval zelený a jsou do něj vtisknuta tři bílá pole s červenými rožmberskými růžemi.

„Spodní část stála v blátě, takže panty urezly, bude třeba udělat nové. Zajímavostí je, že jsou z pohledové strany, většinou bývají závěsy uvnitř. Dalším překvapením pro mě je unikátní kazetový zámek, který aretuje zástrč. Ta se zastrčí přes obě křídla a zámek ji zajistí. Celý ho však budu muset opravit," popisuje svou práci kovář Luděk Červenka z Českých Budějovic.

Tým restaurátorů čekají tři měsíce práce. Na vratech je kromě kování potřeba vyspravit dřevo, zbavit ho červotoče a udělat musejí průzkum barevných vrstev. „Povídá se, že zelená barva pochází z dob druhé světové války. Hitler nechal celý klášter přetřít na zeleno, aby nebyl vidět. Schovával v něm nakradené cennosti. Zelená na vratech má však původ starší," míní restaurátoři, kteří by měli práci zvládnout do května. To už by vzhled vrat měl navazovat na fresky vstupního portálu areálu cisterciáckého kláštera.

David Peltán