Teodor Buzu, Marie Michaela Šechtlová, Pavel Talich, Pavel Klíma, Miroslav Oliva, Ladislav Hodný nebo také docent pražské Akademie výtvarných umění Roman Franta. Co jméno, to v uměleckých kruzích pojem. Ale nejen tito jmenovaní věnovali své dílo do pondělní aukce, z níž jim na kontě nepřistála ani koruna.

Malíři, keramici či grafici jimi vydělali pro Domácí hospic Jordán 145 tisíc. Celkem bylo v nabídce 49 děl a pouze některá si svého kupce nenašla.

„Spolupracuji asi se šesti nadacemi, například Kontem bariéry, kterým do aukcí dávám svoje obrazy. Když mne oslovili pro táborskou, neváhal jsem, protože mám k Táboru blízko," uvedl akademický malíř Roman Franta, jenž je původem ze Sezimova Ústí. Do dražby věnoval dvě litografie. Jeho typické brouky a dále jaguára před Bílým domem.

„Tu jsem dělal pro výstavu, na níž bylo hlavním motivem zvíře a významná budova, a brouci jsou mojí klasickou," dodal autor. Právě o ně byl mezi dražiteli souboj a cena tak z pěti tisíc vyskočila na 7500 korun.

Peníze z aukce použije hospic Jordán především k financování zdravotnického týmu. „Mzdy zdravotníků z domácích hospiců totiž nejsou hrazeny přes pojišťovny. To nás nejvíc trápí, ale na druhou stranu se nám teď daří vstupovat do grantů," naznačila ředitelka zařízení. Jana Špačková

Hospic JordánNa Táborsku působí třetím rokem. Pomáhá umírajícím, ale také jejich rodinám zvládat péči o blízkého člověka, jenž se ocitl na hranici mezi životem a smrtí.
V současné chvíli se tým pracovníků hospicu stará o tři rodiny, letos tak již mají na kontě 40 klientských rodin, což je čtyřnásobně více než loni.

Na pódium vstupuje malíř a ředitel základní školy Pavel Klíma. Teď ovšem v roli licitátora. Jeho úkolem je získat pro díla co nejvíce kupců. Ale to jsme to vzali od konce. Začátek je třeba hledat už v roce 2010 či letos na jaře.

Když hospic Jordán v roce 2010 vznikl, měl odhodlané lidi, měl klienty, ale peněz nazbyt nebylo. Tady se otevřel prostor pro Pavla Klímu, kterého napadla aukce děl kamarádů kumštýřů. Vynesla úžasných 140 tisíc.

S úspěchem se musí opatrně, v rukavičkách. Stejně jako s mistrovským dílem. A tak se následující rok nepustil do další dražby, ale nechal investory natěšit. Čas přišel až letos na jaře, kdy Pavel Klíma musel díla získat. Kdyby je mohl nakupovat, měl by to možná jednodušší, ale dobročinná akce je o otevřených srdcích.

„Nemám nikomu za zlé, když nám nakonec dílo nevěnoval. Někteří umělci nemají jiný příjem a nemohou si to dovolit," naznačil svou nelehkou úlohu. Nakonec se mu ale podařilo sehnat 49 děl, zatímco před třemi lety, kdy byla aukce pro hospic poprvé, se jich sešlo jedenadvacet.

„Vážím si všech, kteří nám své dílo věnovali. Jsou mezi nimi i ti, kteří se živí pouze uměním," vzkazuje do uměleckých kruhů. Revanšuje se tím, že kolekce prodávaných děl je pak umístěna na aukční web a na dva týdny ve výstavní síni Galerie Malšice. Právě web způsobil, že se k autorům přidal Vladislav Kaska ze Slavkova u Vrchotových Janovic. Do prodeje věnoval osm krásných leptů. Jen se po nich zaprášilo.

Krásný otvírák

V sále Střelnice se objevil také táborský starosta Jiří Fišer, a i když si koupil dražební číslo, aukci měl především zahájit. Ale spadeno měl: na Dámu s paraplíčkem od Františka Peterky, se kterým se osobně znal. Do dražby šla jako první a věnovala ji malířova dcera Eva Hrušková z Malšic.

„Říkám, že to byl náš krásný otvírák," vyjádřil se o něžném díle Pavel Klíma. Ale krásných kousků tu bylo hned několik, například o Předjaří Vlasty Sušerové z Bechyně se předháněli dva dražitelé až cenu z 1200 korun dostali na 4200 korun.

„Jednoduše se mi ten obraz líbil už na internetu a s rodinou jsme se rozhodli, že ho chceme mít," říká jeho nový majitel Jiří Vaněk z Tábora.
Krásné Vánoce udělal sobě i hospici lékař Milan Rytíř, který odcházel se čtyřmi kousky. „Byť jsem dětský lékař, tak vím, že na druhém konci života jsou staří lidé a jim je třeba pomáhat. Tady věnuju peníze a ještě to spojím s příjemným pro sebe."

Svého kupce si našel i zvon Michala Votruby, získala ho Jana Špačková, která nám řekla, že bít bude v hospici. Za všechny klienty.