Starostové třinácti okolních obcí a dvě občanská sdružení se obrátili na vládu a Parlament ČR s protestním memorandem k plánovanému úložišti radioaktivních odpadů u Božejovic na Táborsku.
„S pokračováním průzkumných prací zásadně nesouhlasíme. Odmítavé stanovisko obcí k úložišti se nezměnilo, více než 95 procent občanů vyslovilo v referendech odmítavý postoj. Vyhledávání úložiště má probíhat transparentně a souhlas obcí je nepřekročitelnou podmínkou pro jeho umístění. Požadujeme změnu atomového zákona,“ uvádějí starostové obcí podepsaní v memorandu, které zašlou vládě, ministerstvům i poslancům.
„Teoreticky by se mělo s průzkumem lokality pokračovat, ale momentálně neznáme stanovisko Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Narážíme na problém, kdy nemáme zaručenou záruku v jednáních a chceme, aby sliby správy byly vymahatelné,“ řekla za sdružení Zachovalý kraj Olga Černá. Starosta Jistebnice Vladimír Mašek nevidí ve spolupráci se státem zase takový problém.
„Stát se věcí aktivně zabývá, jinak by zde úložiště třeba již stálo. My jen chceme, aby státní orgány braly více v potaz obecní samosprávu a respektovaly ji. Peticí a referend bylo dost, názor občanů je jednoznačný. Stát si jen musí ujasnit energetickou koncepci, která je naprosto chybná. Vůbec by nemělo docházet k ukládání vyhořelého paliva do podzemí,“ domnívá se Mašek.
„Úložiště pozmění život v celé lokalitě. Solidárně jsme se k memorandu připojili,“ dodal i starosta Borotína Antonín Brož.