Jakmile Kašpar, Melichar a Baltazar vykonají své poslání, je jasné, že Vánoce jsou minulostí. A to je impulz k likvidaci stromečků i výzdob ve městech.
Tábor začal s odstrojováním řetězů a světel již včera. Na strom ze Žižkova náměstí by ale měla přijít řada až později. Až povolí mráz, neboť zdvižené plošiny při něm pracují jen s obtížemi.
„Náměstí většinou děláme jako poslední, a také letos tomu nebude jinak. Strom vypadá stále krásně, tak by byla škoda ho už sklízet,“ říká Josef Koudelka, který má v táborských technických službách na starost veřejné osvětlení a tudíž i výzdobu.
„Táborská výzdoba je skutečně nádherná. Tady vynaložených peněz nelituju, protože i moji příbuzní z Moravy z ní byli nadšeni. Takže si myslím, že i turisté si od nás odvážejí takový hezký obrázek. Asi hlavně z ulice 9. května,“ řekla o výzdobě, na niž radnice z rozpočtu přidala kolem milionu korun, Barbora Šimková z Tábora.


Energie pro světla
Jak včera naznačil Josef Koudelka, mohutná jedle z náměstí se vrátí zpět do rukou jejím majitelům z Kozmic u Chýnova, kteří s ní budou moci naložit podle svého vlastního zvážení.
„V případě, že nebudou mít o strom zájem, odvezeme ho na pilu k dalšímu zpracování. Nic za něj chtít nebudeme,“ dodal Koudelka.
Co se týká čísel, kompletní táborská vánoční výzdoba spolykala elektrickou enegii za 97 tisíc. Takový je nárůst oproti běžnému měsíci.
Také bechyňská radnice dostala centrální vánoční strom od soukromínka, jemuž mohutný smrk před domem již překážel a poškozoval fasádu.
„Teď mu ořežeme větve a ty pracovníci Bytenesu naštěpkují a přidají do silážní jámy u Senožat. Kmen zřejmě necháme zpracovat a dřevo pak použijeme v truhlářské dílně technických služeb,“ informoval bechyňský místostarosta Miroslav Beneš.
V Senožatech a Hvožďanech, kde si ozdobili rostoucí stromy, bude i odstrování na místních.
Ještě během tohoto týdne budou tedy ulice Bechyně bez výzdoby. Do úschovny se na celý rok vrací nepoškozená.
„Letos vandalové nic nezničili, takže nemusíme ani nic opravovat,“ pochvaloval si místostarosta.
Radnice pro vánoční svátky nakoupila řetězy pro budovu městského úřadu a šest hvězdic na stožáry veřejného osvětlení. Ty by měly postupně ještě přibývat.
„Chceme pokračovat v rekonstrukci veřejného osvětlení ve směru od kulturního domu k mostu přes Lužnici, takže budeme výzdobu přikupovat, abychom ozdobili i tento prostor,“ nastínil včera Beneš.


Pomohou teplu
Veselští s demontáží vánoční výzdoby začali také již včera. Během dneška by mělo být hotovo.
„Vánoční strom z náměstí skončí v kotelně. Na jiné uplatnění nemá dost dřevní hmoty,“ vylíčil smutný osud dominanty sváteční výzdoby jednatel Veselských služeb Jaroslav Benda.
Na stejném místě skončí i vánoční stromky z domácností. Uvědomělí občané je dokonce do kotelny nosí sami.
„Ostatním svážíme stromky společně s běžným domovním odpadem třikrát týdně. Začali jsme už tento týden,“ sdělil Benda.

David Peltán

Alena Šatrová