Až o metr postrčil proud vody v Údolní ulici stavební buňku, která váží kolem tří tun. Takovou sílu vyvinula ve čtvrtek odpoledne voda, jež se už nedostala do kanalizace.

Způsobila však daleko větší starosti, kvůli kterým je od čtvrtečního večera silnice v Údolní ulici neprůjezdná. Jak dlouho zůstane zavřená, záleží na pracovnících technických služeb, kteří musejí zajistit nápravu.

„Počítáme, že práce budou trvat do tří až pěti hodin. Pak komunikaci provizorně otevřeme, to znamená standardně pro místní provoz, ale na opravených místech nebude asfalt,“ řekl na místě velitel táborských strážníků, kteří zajišťují, aby řidiči místem neprojížděli, Petr Svoboda.

„Jak přišla přívalová vlna, tak se asfalt zvedl a pod ním se odplavila zemina, musí se teď zjistit, jestli tam není nějaká dutina, která by se pod autem mohla propadnout. Musí rozhodnout statik, zda se tu může jezdit,“ popsal závadu Jan Kolibík, který v ulici řídí rekonstrukci kanalizační stoky. Také do šachty se jim sesulo asi osm kubíků bláta, které musí odstranit. Kolibík odhadl, že postup ražby to asi na čtyřiadvacet hodin zastaví.

Déšť do výšky 1,5 metru zatopil i jámu k ražbě nové štoly u Jordána. Jak Kolibík uvedl, dobře zafungovala jejich dvě velká čerpadla, která stačila vodu odčerpávat. Na místě tedy mohou práce pokračovat.

Druhý stupeň povodňové aktivity se si v okrese stále drží Černovický potok v Tučapech. "Je to proto, že přívaly dešťů hladiny toků rozkolísaly, tak pro jistotu je tadyvyhlášen druhý stupeň," zdůvodnila za Povodí Vltavy jeho mluvčí Petra Krainová. Lužnice v Klenovicích a Bechyni je na prvním stupni. V celém povodí je nyní setrvalý stav, na několika místech už hladiny řek klesají. Přesto by se vodáci ještě neměli na Lužnici pouštět.