Rekonstrukce frekventované křižovatky ulic Mánesova a Lidická odstartuje v pondělí v Českých Budějovicích. Pro řidiče vozidel nad 3,5 t platí uzavírka Lidické od zmíněné křižovatky až k ulici Matice školské. Objížďka vede ulicí Boženy Němcové, auta nad 6 tun musí výpadovkou na Krumlov a zpět přes Boršov nad Vltavou a Včelnou. Pro vozidla do 3,5 t, vozidla stavby, autobusy a trolejbusy, sanitky, hasiče a policii zůstane zachován obousměrný provoz.

V pondělí od 14 hodin zasednou táborští radní. Na programu budou mít mimo jiné i bod, v němž budou řešit prodloužení rekonstrukce Křižíkova náměstí a jestli budou trvat na penalizaci firmy. Sankce je za každý den prodlení 60 tisíc korun.

Ve čtvrtek v 8.30 hodin vypukne v Křemži oblíbený veletrh Vše pro domov, zahradu a hobby, který potrvá až do neděle. Dvaadvacátý ročník zahájí výstava fotek Křemežsko v proměnách času a odhalení znaku. Novinkou je, že veletrh bude odstartován na náměstí před radnicí. Historii Křemže nepřipomene pouze fotografická výstava. V pátek v 18 hodin se v sále radnice uskuteční křest knihy Historky ze Zahor aneb Podkleťský kaleidoskop a pak bude následovat promítání historických filmů z Křemežska. Ty můžete zhlédnout ještě jednou v 19 hodin. A v sobotu od 14 hodin si poslechnout seminář o historii, kultuře a přírodě Křemežska. Veletrh doprovodí bohatý program se spoustou muziky, divadlem a v neděli ve 22 hodin vše uzavře ohňostroj.

Ve čtvrtek v 19 hod. bude 
v Blatském muzeu ve Veselí nad Lužnicí povídat Zdenka Fantlová o tom, jak přežila holocaust. Na klavír zahraje Zuzana Bouchalová, absolventka konzervatoře v Českých Budějovicích, a tradiční židovské písně zazpívá Jiří Emmer.

V pátek se v 10 hodin koná na jindřichohradeckém náměstí Míru slavnostní nástup 11. jednotky PRT LOGAR (provinčního rekonstrukčního týmu) při příležitosti návratu z Afghánistánu.

Pro milovníky hudby nastane svátek v pátek, kdy v Českém Krumlově otevře 22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov operní galakoncert s lotyšskou mezzosopranistkou Elinou Garanča, již doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Festival představí řadu vynikajících českých i zahraničních umělců. V závěru zde oslaví 25. narozeniny skupina Čechomor. Až v sobotu 17. srpna 22. ročník festivalu uzavře koncert ruského houslisty Maxima Vengerova a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Festival řemesel se na strakonickém hradě uskuteční v pátek od 10 do 18 hodin. Budou předvedena tradiční řemesla, řada přijde i na ukázky rukodělné činnosti regionálních výrobců, vystoupení folklórních souborů a dílny pro děti. Pořádá Otavan – spolek pro kulturu, ekologii a vzdělávání.

V pátek začne divadelní festival Divadlo na návsi 
v Sudoměřicích u Bechyně. Hned v pátek od 21 hodin vystoupí Divadlo Športniki a Loutkové divadlo Maribor ze Slovinska. Program pokračuje i o víkendu. V sobotu od 13.30 hodin se návštěvníci mohou těšit na Hanu Voříškovou a Matěje Pospíšila s inscenací Zlatá rybka. V 15 hodin se uskuteční jarmark lidových řemesel, který budou doprovázet Pouličníci.

Na fotbalovém hřišti v Milenovicích u Protivína, které bylo při červnových záplavách zcela pod vodou, se v sobotu rozjede seriál hasičských soutěží O putovní pohár hasičů okresu Písek. Vítěz prestižního klání bude znám po páté soutěži, která se koná poslední srpnovou sobotu v Jehnědnu.

V neděli by měla skončit rekonstrukce prachatické ulice U Studánky. Prodloužení uzavírky a komplikací zavinila překládka kabelů vysokého napětí. Během několika dnů je to letos druhá dokončená rekonstrukce, minulý týden skončily opravy v ulici Rumpálova. ⋌(zprav)