Tady Němci za heydrichiády popravili 156 nevinných lidí. Ve středu dopoledne se na místě i přes nepřízeň počasí sešly desítky lidí, kteří vzdali hold nejen táborským hrdinům, ale i všem obětem nacistického teroru a připomněli si 69. výročí osvobození od fašismu. Památník na Pražském Sídlišti je dokladem toho, že se v každé době našli vlastenci bojující za naši samostatnou existenci. 

Anketa: Jaké pocity jste prožívali při osvobození?

Hana LukasováHana Lukasová, Tučapy
Pamatuji si to moc dobře, tenkrát mi bylo deset let. Ještě než nás přijeli osvobodit Rusové, museli jsme přežít to, že se směrem od Černovic stěhovali Němci. Ve vsi byla domobrana, která se je snažila odzbrojit. Ještě létala letadla a byly nálety, takže mě a bráchu maminka odvedla do zámku. Jenže jsme odtud utekli. Když přijeli Rusové, vítali jsme je šeříkem a vyvěšovali vlajky. Byla to velká sláva.

Jaroslava VaňkováJaroslava Vaňková, Vodice
Bála jsem se. Bylo mi už patnáct a když to vypuklo, byla jsem akorát v Lejčkách. Utíkala jsem proto domu přes les. Z dálky jsem slyšela, jak Němci pálí kulky. Ty střely jen cvrnkali. Když byla podepsaná kapitulace, nikdo nevěděl, co Němce napadne a co od nich máme očekávat. Ve vsi málokdo spal a všichni byli na návsi, aby byli někdo po ruce, kdyby bylo potřeba.