„Podpořte nás, jde o vaše děti.“ Letáčky s tímto heslem rozdávali včera (4. prosince) před gymnáziem Pierra de Coubertina stávkující pedagogové. Kromě nich se na Táborsku ke stávce připojilo dalších 13 školských zařízení.

Miliarda nestačí

Jde o peníze. „Požadovali jsme tři miliardy, z ministerstva dostaneme jen necelou jednu,“ stěžuje si šéf táborské oblastní rady odborového svazu Emil Nývlt. „Nejde pouze o platy učitelů, které se díky tomu zvýší jen o půldruhého procenta. O půl milionu je oproti loňskému roku snížena položka připravovaného rozpočtu, ze které se financují učební pomůcky, učebnice, školení pedagogů a podobně. Ve finále na tom budou biti jak učitelé, tak i děti a rodiče,“ doplnil Nývlt.

Všechno pro děti

„Nedělají to jen pro sebe,“ tvrdí Lenka Kodadová z Tábora. Její obě děti navštěvují ZŠ Zborovská, která v rámci stávky uzavřela celý provoz. „S hlídáním jsem problém neměla. Vlastníme soukromou firmu, tak jsem prostě zůstala doma,“ uvedla matka Denisy a Davida. Připustila, že někteří rodiče s tím problém mít mohou. „V zásadě s učiteli souhlasím. Dnes to ve školství není žádný med,“ dodala.

Pětkrát Soběslav

ZŠ na třídě Dr. E. Beneše v Soběslavi šla do stávky stejně jako další čtyři soběslavské školy. „Ke stávce se připojili kromě dvou učitelek všichni,“ informoval ředitel Vlastimil Říha. Pedagožky, které zůstaly ve škole, šly s dětmi na předplacené lekce plavání.
„Se stávkou učitelů souhlasím. Do školství je opravdu potřeba více peněz. V naší škole by se mohlo zlepšit třeba prostředí,“ míní studentka soběslavského gymnázia Simona Vilímková z Tábora. „Dneska jsme zůstali doma. Škola je zavřená,“ dodala.

V Bechyni se učí

Bechyně nestávkuje. Předsedkyně odborů na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni Drahoslava Červenková uvedla, že vzhledem k nejednotnosti pedagogického sboru od stávky odstoupili. „Na schůzi všech zaměstnanců školy jsme se bohužel nedostali ke společnému řešení. Formálně ale stávku podporujeme a souhlasíme se všemi požadavky Českomoravského odborového svazu,“ sdělila Červenková
„Ve školství už nejsem sedm let, ale stejně bych do stávky nešel. Sympatizuji s ODS a souhlasím s ministrem financí. Kde nic není, ani smrt nebere,“ konstatoval bývalý pedagog bechyňské keramičky Michal Bosák.